W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zbliża się Światowy Dzień Żywności 2021 - Zostań bohaterem!

02.09.2021

Osiem osób pokazuje przed swoimi twarzami różne żywności.

To co jemy i w jaki sposób produkujemy żywność ma wpływ na nasze zdrowie i środowisko. Każdy nasz posiłek to praca wielu ludzi odpowiedzialnych za poszczególne ogniwa łańcucha żywnościowego. Organizacja Narodów Zjednoczonych zachęca do podziękowania tym wszystkim żywnościowym bohaterom (#FoodHeroes). Zbliżający się Światowy Dzień Żywności – który odbywa się corocznie 16 października - stanowi doskonałą do tego okazję.

Powinniśmy pamiętać, że nasze codzienne wybory mają szersze znaczenie. Miliardy konsumentów na całym świecie muszą zmienić stare wzorce konsumpcji, jeśli chcemy przekształcić systemy żywnościowe na lepsze. Decyzja należy do nas. Możemy współpracować z naturą i wpływać na to co oferuje rynek, wybierając produkty pożywne, odpowiedzialne ekologicznie i społecznie, a tym samym dołączyć do grona żywnościowych bohaterów.

Oto kilka pomysłów jak zacząć:

  1. Wybieraj zdrową, lokalną i sezonową żywność.
  2. Szanuj żywność i środowisko – marnuj mniej.
  3. Zmień swoje przyzwyczajenia – używaj wielorazowych toreb, oszczędzaj wodę.
  4. Wyhoduj swoją własną żywność.
  5. Wypróbuj jeden ze zrównoważonych przepisów kulinarnych w swojej kuchni.

Zacznij już dziś, aby 16 października w pełni celebrować Światowy Dzień Żywności!

Na stronie internetowej ONZ znajduje się więcej informacji na temat akcji #FoodHeroes.