W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Proces Boloński

Proces Boloński – jeden z najważniejszych zbiorowych procesów reform w UE – rozpoczął się 19 czerwca 1999 r., gdy ministrowie edukacji 29 krajów podpisali tzw. Deklarację Bolońską. Był to dokument wyznaczający działania prowadzące do zbliżenia systemów szkolnictwa wyższego krajów europejskich. Głównym celem Deklaracji było stworzenie do 2010 roku Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego (European Higher Education Area, EHEA). Obecnie już 48 krajów zalicza się do EHEA.

W ramach Procesu:

  • wprowadzono system przejrzystych i porównywalnych stopni poprzez wdrożenie Suplementu do Dyplomu;
  • przyjęto system kształcenia oparty na dwóch/trzech poziomach kształcenia;
  • upowszechniono system punktów kredytowych (ECTS- European Credit Transfer System);
  • promowana jest mobilność studentów, nauczycieli akademickich, naukowców oraz personelu administracyjnego;
  • promowana jest współpraca europejska w zakresie poprawy jakości szkolnictwa wyższego;
  • promowany jest europejski wymiar szkolnictwa wyższego, szczególnie w zakresie rozwoju zawodowego, mobilności oraz zintegrowanych programów nauczania, szkolenia i badań.

Stan realizacji zaleceń Deklaracji Bolońskiej omawiany jest na konferencjach ministrów ds. szkolnictwa wyższego. Odbywają się one co dwa lata i kończą komunikatem podsumowującym dotychczasowe osiągnięcia oraz wyznaczającym dalsze działania.

Osoba do kontaktu:

Maria Bołtruszko
maria.boltruszko@nauka.gov.pl
Departament Innowacji i Rozwoju

Bieżące informacje na temat Procesu Bolońskiego i EOSW można znaleźć na stronie www.ehea.info.

{"register":{"columns":[]}}