W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”

Program IDUB

IDUB

Program „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” (IDUB) wprowadzony został przez nową ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce i stanowi jeden z kluczowych elementów reformy nauki i szkolnictwa wyższego.

Priorytetem programu jest wyłonienie i wsparcie uczelni, które będą dążyć do osiągnięcia statusu uniwersytetu badawczego, a także będą w stanie skutecznie konkurować z najlepszymi ośrodkami akademickimi w Europie i na świecie.

I Konkurs IDUB

W 2019 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeprowadziło pierwszy konkurs w ramach tego programu. W jego wyniku 10 uczelni, spośród 20 uprawnionych do udziału w konkursie, ma zagwarantowane w latach 2020–2026 coroczne zwiększenie finansowania w wysokości 10% subwencji z 2019 r. na realizację planów rozwojowych zawartych we wnioskach konkursowych. Pozostałe uczelnie, które wzięły udział w konkursie otrzymują subwencję zwiększoną o 2%.

Laureaci konkursu IDUB

Międzynarodowy zespół ekspertów związanych z sektorem nauki i szkolnictwa wyższego wyłonił 10 uczelni, które w przyszłości staną się uczelniami badawczymi. Znalazły się wśród nich (zgodnie z kolejnością na liście uczelni wyłonionych w konkursie):

  1. Uniwersytet Warszawski
  2. Politechnika Gdańska
  3. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
  4. Politechnika Warszawska
  5. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  6. Uniwersytet Jagielloński
  7. Gdański Uniwersytet Medyczny
  8. Politechnika Śląska
  9. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  10. Uniwersytet Wrocławski


Druga dziesiątka IDUB

Formuła programu IDUB pozwala stwierdzić, że każda z 20 uczelni, które wzięły udział w konkursie IDUB jest jego zwycięzcą. Wszystkie startujące uczelnie spełniły restrykcyjne warunki udziału w konkursie, związane z jakością prowadzonych badań naukowych i zróżnicowaniem profilu działalności. Uczelnie, które nie znalazły się w gronie laureatów, otrzymują co roku dodatkowe środki finansowe. Te uczelnie to (porządek alfabetyczny):

Więcej o I Konkursie

Ewaluacja realizacji planów

Realizacja planów przedstawionych przez uczelnie w ramach konkursu będzie podlegała ewaluacji. Pierwsza ocena śródokresowa zostanie przeprowadzona w 2023 r., końcowa zaś – w 2026 r. Po tym czasie uczelnie będą miały możliwość przedłużenia finansowania na kolejne lata (2027‒2032). Jednak nie wszystkie.

Co najmniej dwie szkoły wyższe, które uzyskają negatywny wynik lub znajdą się na najniższych miejscach listy rankingowej po ewaluacji, nie otrzymają dalszego finansowania. Zwolnione w ten sposób miejsca, będą mogły zająć uczelnie lub federacje, które wygrają kolejny konkurs w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Odbędzie się on w 2026 r. i skierowany zostanie do tych ośrodków akademickich, które nie były finansowane w ramach pierwszego konkursu.

Monitoring realizacji planów

Międzynarodowy zespół ekspertów zarekomendował uruchomienie doradczego mechanizmu monitorującego proces implementacji planów uczelni. W jego ramach przewidywane są coroczne konferencje sprawozdawcze poświęcone wybranym aspektom realizacji planu (dla wszystkich 20 uczelni biorących udział w IDUB) oraz wizytacje członków międzynarodowego zespołu ekspertów w uczelniach IDUB.

Więcej o ewaluacji śródokresowej IDUB 2023

Konferencje sprawozdawcze IDUB

Organizacja konferencji sprawozdawczych stanowi jeden ze sposobów implementacji zaleceń dotyczących regularnego monitorowania postępów w realizacji programu.

Więcej o Konferencjach sprawozdawczych IDUB

Materiały

Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza – BIP MNiSW
List wiceminister Anny Budzanowskiej
Pismo​_ws​_monitorowania​_działań​_uczelni​_w​_ramach​_IDUB.pdf 0.77MB
{"register":{"columns":[]}}