W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Co należy uwzględnić w rejestrze ryzyk (dzienniku ryzyk) projektu informatycznego?

 

Zgodnie z kryterium merytorycznym „Projekt jest realizowany zgodnie z metodyką zarządzania projektami”, „Wnioskodawca zobowiązany jest opisać, w jaki sposób metodyka wybrana do realizacji projektu uwzględnia i odpowiednio dokumentuje następujące działania w zakresie:

"a) uzasadnienia biznesowego (uzasadnienia realizacji projektu):

– uzasadnienie biznesowe – wnioskodawca powinien wskazać uzasadnienie biznesowe planowanego przedsięwzięcia obejmujące w szczególności zakładane korzyści, planowane produkty projektu (cyfrowo udostępnione ISP), koszty realizacji i utrzymania, ryzyka i terminy",

a także:

„e) zarządzania ryzykiem – wnioskodawca dołączy do wniosku strategię zarządzania ryzykiem, która:

a) określa procedury zarządzania ryzykiem w projekcie, od identyfikacji po wdrożenie i reakcję

b) przewiduje narzędzie kontroli w postaci rejestru ryzyk. Do wniosku aplikacyjnego powinna zostać załączona kopia rejestru ryzyk wg stanu na dzień składania wniosku”.

 

W rejestrze ryzyk powinny znaleźć się najważniejsze ryzyka istotne z punktu widzenia projektu. Nie ma ich gotowego katalogu, ponieważ każdy projekt jest inny i jest narażony na inne ryzyka. Należy przeanalizować, jakie czynniki zewnętrzne mogą uniemożliwić lub bardzo utrudnić realizację projektu i jakie jest prawdopodobieństwo, że one wystąpią.

W opracowaniu rejestru ryzyk należy uwzględnić ryzyka:

  • organizacyjne, np. przygotowanie do realizacji, koordynacja działań w projektach, które wymagają zaangażowania różnych komórek
  • finansowe – zapewnienie płynności finansowej projektu
  • prawne, np. ewentualne roszczenia do digitalizowanych i/lub udostępnianych zasobów
  • kadrowe – zapewnienie zespołu o odpowiednich kompetencjach do realizacji projektu
  • związane z wykorzystaniem (lub brakiem) produktów projektu
  • komunikacyjne – w ramach projektu i w jego otoczeniu.

Należy uwzględnić również ryzyka zewnętrzne, jeśli projekt zależy od innych projektów. Należy też pamiętać o tym, że ryzyka to również szanse.

 

Uwaga! Powyższy zbiór to jedynie przykładowe zestawienie. 

 

Autorki: Anna Ober, Anna Wolak

 

Artykuły powiązane:

Materiały

Co powinna zawierać analiza popytu?
Czy przeprowadzenie analizy finansowej projektu jest obowiązkowe?
Na ile szczegółowo należy uzasadnić przyjęte wartości cenowe planowanych zakupów?
W jaki sposób wykonać opis wariantów rozwiązań?
Jak przygotować analizę ryzyka dla poddziałania 2.3.1?
Jak wyliczać rentowność projektu, który z założenia ma nie generować zysków?
{"register":{"columns":[{"header":"Pozycja","value":"12","registerId":20735334,"dictionaryValues":[],"nestedValues":[],"showInContent":false,"positionSelector":".article-area__article h2","insertMethod":"after"},{"header":"Obszar publikacji","registerId":20735334,"dictionaryValues":[{"id":"dofinansowanie projektu","value":"dofinansowanie projektu"},{"id":"zarządzanie projektem","value":"zarządzanie projektem"}],"nestedValues":[],"showInContent":false,"positionSelector":".article-area__article h2","insertMethod":"after"}]}}