W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W jaki sposób wykonać opis wariantów rozwiązań?

 

Problem:

Ustalenie sposobu opisu wariantów rozwiązań w studium wykonalności. Zasady przeprowadzania analizy wykonalności, analizy popytu i analizy opcji (rozwiązań alternatywnych).

Odpowiedź:

Opis wariantów rozwiązań powinien ujmować sposób zaspokojenia wcześniej zdiagnozowanych potrzeb lub sposobów usunięcia czy złagodzenia prawdopodobnych przyczyn problemu. Wnioskodawca wykazuje, że wybrany przez niego wariant realizacji projektu jest najlepszym rozwiązaniem spośród wszelkich możliwych. W tym celu przeprowadza analizę wykonalności, analizę popytu oraz analizę opcji (rozwiązań alternatywnych).

Uzasadnienie:

Analiza wykonalności identyfikuje rozwiązania inwestycyjne, wykonalne m.in. pod względem technicznym, ekonomicznym, środowiskowym i instytucjonalnym.

Analiza opcji pozwala porównać i ocenić możliwe do zastosowania rozwiązania inwestycyjne, które zidentyfikowaliśmy na etapie analizy wykonalności. W jej ramach nie porównujemy jednego rozwiązania inwestycyjnego z wariantem bezinwestycyjnym.

Wyjątkiem są projekty, które nie mają technicznego, finansowego i prawnego alternatywnego rozwiązania (np. rozbudowa systemu informatycznego, który musi być kompatybilny z istniejącym już systemem informatycznym). Wówczas wnioskodawca we wniosku o dofinansowanie uzasadnia, że jest tylko jedno rozwiązanie inwestycyjne, które spełnia kryteria techniczne, prawne i finansowe.

Celem tej analizy jest wskazanie, które z ww. rozwiązań jest najkorzystniejsze. Powinny być one ze sobą porównywalne pod względem wielu kryteriów, m.in. technicznych, instytucjonalnych, ekonomicznych i środowiskowych.

Zwykle analiza ujmuje:

  • wariant zerowy (business as usual) – brak działań
  • wariant minimum – przedsięwzięcie najmniej kosztowne w realizacji, które pozwala osiągnąć założone cele
  • inne warianty.

Przykład: W projekcie, który udostępnia zasoby naukowe, wariantem zerowym jest udostępnianie zasobów na dotychczasowych zasadach (brak realizacji zadań projektu). Wariant pośredni polega np. na digitalizacji zasobów i udostępnianiu ich na dotychczasowej własnej infrastrukturze, a wariant kolejny to budowa nowej infrastruktury do przechowywania i udostępniania danych lub też korzystanie z rozwiązań komercyjnych (hosting danych w tzw. chmurze).

 

Autorka: Anna Wolak

 

Artykuły powiązane:

Materiały

Co powinna zawierać analiza popytu?
Czy przeprowadzenie analizy finansowej projektu jest obowiązkowe?
Na ile szczegółowo należy uzasadnić przyjęte wartości cenowe planowanych zakupów?
Co należy uwzględnić w rejestrze ryzyk (dzienniku ryzyk) projektu informatycznego?
Jak przygotować analizę ryzyka dla poddziałania 2.3.1?
Jak wyliczać rentowność projektu, który z założenia ma nie generować zysków?
{"register":{"columns":[{"header":"Pozycja","value":"10","registerId":20735334,"dictionaryValues":[],"nestedValues":[],"showInContent":false,"positionSelector":".article-area__article h2","insertMethod":"after"},{"header":"Obszar publikacji","registerId":20735334,"dictionaryValues":[{"id":"dofinansowanie projektu","value":"dofinansowanie projektu"}],"nestedValues":[],"showInContent":false,"positionSelector":".article-area__article h2","insertMethod":"after"}]}}