W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Z rozmów o projekcie można się dużo dowiedzieć

20.12.2019

W 2019 r. Centrum Kompetencyjne POPC Wsparcie pierwszy raz zbadało dojrzałość projektową beneficjentów II osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Nasi badacze skupili się na 3 aspektach: ludziach, modelach działań i narzędziach wspierających. Obecnie przygotowujemy kolejną turę badań. Ich wyniki chcemy wykorzystać w planowaniu nowej perspektywy środków unijnych na lata 2021-2027. Tym razem mamy inny plan realizacji badań.

Baner do artykułu - po wiedzę nie tylko do biblioteki

Jak wyglądały badania przeprowadzone w 2019 r., możecie przeczytać w jednym z artykułów POPC Wsparcie. W ich wyniku powstał raport, który kwalifikował poszczególne instytucje do określonego poziomu dojrzałości projektowej. Poziomy i kryteria do nich kwalifikujące ustaliliśmy przed uruchomieniem badań. Poziomów dojrzałości jest 5, a kryteriów – 10.

Badanie prowadziliśmy w kilku etapach. Najważniejsze były:

  • badania jakościowe – wzięło w nich udział 18 instytucji
  • ankieta on-line – wypełniło ją 22 beneficjentów II osi POPC (członkowie komitetu sterującego, kierownicy projektów oraz inni członkowie zespołów projektowych)

Kiedy kończyliśmy badanie w czerwcu 2019 r., II oś POPC dofinansowała 89 projektów. Łącznie w naszych badaniach jakościowych i ilościowych wzięło udział 25% instytucji, które uzyskały dofinansowanie.

Obecnie II oś POPC dofinansowuje 98 projektów. Dlatego teraz naszym celem jest dotarcie do większej liczby zespołów projektowych. Jak to zrobimy? Zmienimy ścieżkę działania:

  • skoncentrujemy się na kierownikach projektów
  • będziemy przeprowadzać badania już z chwilą zgłoszenia się projektu do Centrum Kompetencyjnego POPC Wsparcie

Od uruchomienia projektu skontaktowało się z nami ponad 150 instytucji. Zgłoszenia kierowali głównie kierownicy tych projektów. Projekty były na różnych etapach realizacji – jedne instytucje dopiero się zastanawiały nad koncepcją, inne przygotowywały wniosek o dofinansowanie projektu, kolejne realizowały projekt lub nawet go zamykały. Dlatego uznaliśmy, że kontakt kierownika projektu z Centrum Kompetencyjnym POPC Wsparcie to doskonały moment na zbieranie danych.

Mamy tę świadomość i już teraz nasi badacze przygotowują się do „badań terenowych”. Będziemy Was namawiać do wzięcia w nich udziału. Zaprosimy na wywiad, poprosimy o wspólne wypełnienie ankiety, porozmawiamy o potrzebach projektu itd.

Wyniki naszych badań wykorzystamy do planowania perspektywy wieloletnich ram finansowych. To dobry moment, bo właśnie powstają założenia do umowy partnerstwa Polski i Komisji Europejskiej. Ta umowa ma duże znaczenie – określi, na co zostaną przeznaczone środki unijne w latach 2021-2027.

Czekamy zatem z niecierpliwością na pierwszych respondentów.

{"register":{"columns":[]}}