W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Mateusz Morawiecki: To bardzo cenna idea, żeby ten stadion, nasz główny stadion Polski, nosił imię Kazimierza Górskiego

10.10.2021

Podczas Święta Piłki Nożnej na PGE Narodowym stadionowi nadano imię wybitnego polskiego trenera, Kazimierza Górskiego. Odsłonięto także tablicę upamiętniającą zasłużonego selekcjonera, a uroczystość zakończył pokazowy mecz reprezentacji polskich parlamentarzystów rywalizujących z zawodnikami kadry Jerzego Engela i drużyną Orłów Kazimierza Górskiego.

Premier ściska dłoń młodego piłkarza.

Złoty medal reprezentacji polski w piłce nożnej na igrzyskach olimpijskich w Monachium, srebrny medal igrzysk olimpijskich w Montrealu oraz 3. miejsce na mistrzostwach świata w Niemczech Zachodnich - to tylko niektóre sukcesy Kazimierza Górskiego jako trenera. Osiągnięcia te trwale wpisują się w historię polskiego sportu.
– Był kimś więcej niż trenerem kadry narodowej. Każdy kto pamięta lata 80. wie doskonale, że Kazimierz Górski dawał Polakom, w trudnych bardzo latach, ogromną nadzieję na odzyskanie naszej wartości i wielkości, bo był wielkim polskim patriotą – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 Kazimierz Górski – Trener tysiąclecia

Urodzony w przedwojennym Lwowie, reprezentant kraju, trener i działacz piłkarski w plebiscycie tygodnika „Piłka nożna” uznany został za najlepszego polskiego trenera XX wieku. Jego osiągnięcia doceniono także na arenie międzynarodowej Rubinowym Orderem Zasługi – najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez UEFA.
– Kazimierz Górski mawiał: jedni rodzą się do skrzypiec, inni do munduru, ja urodziłem się dla piłki. Był człowiekiem ogromnej skromności i ogromnych ambicji. Ze skromności nie dodawał jednak, że był człowiekiem urodzonym do zwycięstw – przypomniał szef rządu.

Stadion Narodowy im. Kazimierza Górskiego

Pomysł nadania Stadionowi Narodowemu imienia Kazimierza Górskiego zrodził się już w roku 2012. Dwa lata później koło stadionu stanął pomnik trenera, jednak nadanie imienia odłożono do czasu wyboru sponsora tytularnego.
– To bardzo cenna idea, żeby ten stadion, nasz główny stadion Polski, nosił imię Kazimierza Górskiego. Tak jak Orły Górskiego dawały nam nadzieję, tak jego spojrzenie na piłkę nożną, spojrzenie na kształcenie młodzieży, dawało nam nadzieję na lepszą przyszłość polskiego sportu i w ogóle Polski – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Realizacja idei połączenia stadionu z legendą polskiej piłki nożnej to także wyraz potrzeby popularyzowania etosu, którym Kazimierz Górski kierował się zarówno w sporcie, jak i w życiu prywatnym. Jak zauważył szef rządu: Kazimierz Górski zalecał grać nie tylko jak przeciwnik pozwala, ale żeby dawać z siebie wszystko. Jak ktoś daje z siebie wszytko, to jest godzien wdzięczności i największego szacunku.
Premier Mateusz Morawiecki podziękował także wszystkim zaangażowanym w działania na rzecz rozwoju polskiej piłki nożnej:
–  Wiemy doskonale, że jak zawsze na boisko wychodzi 11 piłkarzy, sukces oznacza też pracę na zapleczu – pracę całego związku piłkarskiego. Dlatego chciałbym podziękować Prezesowi Cezaremu Kuleszy za tę inicjatywę, ale także za starania o to, żeby polska piłka trafiła na piedestał, tam gdzie jest jej miejsce. Tam, gdzie była w czasach Kazimierza Górskiego.

 

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}