W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obsługa osób ze szczególnymi potrzebami w urzędach - relacja z warsztatów

12.04.2022

5 i 6 kwietnia odbyły się warsztaty w ramach projektu „Procedury bez barier”, współfinansowanego ze środków UE. Dotyczyły one obsługi klienta pod kątem dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. W trakcie dwóch dni uczestnicy spotkania m.in. podsumowali wnioski z przeglądu procedur w ich urzędach oraz rozmawiali z przedstawicielami organizacji pozarządowych i wzięli udział w zajęciach praktycznych.

Warsztaty podsumowujące projekt Procedury Bez Barier - dwie grupy uczestników siedzą dookoła stołów

Informacja o współfinansowaniu projektu z Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój

Warsztaty otworzył szef służby cywilnej Dobrosław Dowiat-Urbański. Podkreślił, że w idei dostępności chodzi o to, żeby każdy członek społeczeństwa miał równe szanse i żeby nikt w żaden sposób nie był wykluczony. Mówił także o nowych wyzwaniach dla administracji, które wiążą się z obsługą uchodźców z Ukrainy.

Dostępność dotyczy nie tylko instytucji publicznych. Dlatego na zaproszenie organizatorów przedstawiciele innych instytucji także podzielili się dobrymi praktykami:

  • o działaniach na rzecz dostępności przestrzeni publicznej informacje przekazała Fundacja Integracja,
  • na przykładzie muzeum POLIN dowiedzieliśmy się, jak organizować dostępne wydarzenia publiczne takie jak wystawy,
  • o tym jak zapewnić dostępny transport publiczny opowiedziała przedstawicielka Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii;
  • od Fundacji Legii Warszawa dowiedzieliśmy się o organizacji dostępnych wydarzeń masowych, takich jak zawody sportowe.

W trakcie jednej z sesji praktycznych podczas warsztatów uczestnicy mogli doświadczyć niepełnosprawności – jak to jest poruszać się na wózku lub z laską dla niewidomych. Dzięki temu mogli przekonać się, na jakie bariery napotykają osoby ze szczególnymi potrzebami, zwłaszcza w zamkniętych przestrzeniach takich jak budynki urzędów.

W warsztatach wzięli udział przedstawiciele 90 urzędów z całej Polski: urzędów skarbowych, Krajowej Informacji Skarbowej, urzędów wojewódzkich, wojewódzkich urzędów transportu drogowego, urzędów statystycznych, archiwów państwowych, okręgowych urzędów miar, powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego oraz Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}