W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS

01.12.2016

1 grudnia przypominamy, że epidemia HIV to wciąż aktualny problem zdrowotny.

Warto działać na rzecz rozwiązania tego problemu także przez pozostałe dni w roku.

  • Poznawaj i upowszechniaj informacje na temat HIV i AIDS
  • Poznawaj sposoby ograniczania ryzyka zakażenia
  • Badaj się w kierunku HIV
  • Nie miej uprzedzeń do osób zakażonych i chorych

Światowe działania

27 października 1988 roku na 38. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych zdecydowano, że 1 grudnia każdego roku będzie obchodzony Światowy Dzień AIDS.

Nieodłącznym elementem tych obchodów jest Czerwona Kokardka – symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS oraz ich bliskimi. Przypomina ona, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny móc żyć i pracować w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

Jak pomagamy

HIV i AIDS – zarówno w Polsce, jak i na całym świecie – jest jednym z priorytetowych zagadnień zdrowia publicznego. Wprowadzenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) spowodowało spadek zakaźności, a co za tym idzie – spadek liczby zachorowań na AIDS oraz spadek śmiertelności z powodu AIDS w krajach rozwiniętych.

Ujednolicone i zintegrowane leczenie ARV dla wszystkich regionów Polski prowadzone jest od 2001 roku w ramach programu polityki zdrowotnej ministra zdrowia pn.: „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce”. Program jest zgodny z zaleceniami i zobowiązaniami międzynarodowymi podjętymi na szczeblu globalnym i regionalnym.

Przez te lata w Polsce udało się zorganizować modelowy system opieki nad pacjentami zakażonymi HIV i chorymi na AIDS, który w wielu krajach jest wskazywany jako wzór.

HIV i AIDS w XXI wieku

Dzięki zastosowaniu nowych leków zmieniło się oblicze choroby, która ze śmiertelnej stała się przewlekłą. Zmienił się również profil osób, które się zakażają. Już nie mówimy o szczególnych grupach, które zakażają się HIV lecz o zachowaniach ryzykownych, narażających na to zakażenie. A to znaczy, że każdy, kto podejmuje takie ryzyko, może się zakazić.

Czytaj więcej o Światowym Dniu AIDS i codziennej pracy na rzecz zapobiegania epidemii i wsparcia osób żyjących z HIV na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
26.01.2018 11:20 Rafał Babraj
Pierwsza publikacja:
26.01.2018 11:20 Rafał Babraj
{"register":{"columns":[]}}