W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

10 kroków do udanego karmienia piersią

Większość zaleceń zawartych w opracowaniu pt. 10 kroków do udanego karmienia piersią jest ujętych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej (Dz. U. Dz.U. 2018 poz. 1756) . Dzięki temu na wszystkich oddziałach ginekologiczno-położniczych w Polsce jest możliwe wdrożenie ujednoliconych praktyk wspierających karmienie piersią.

10 kroków do udanego karmienia piersią

Procedury zarządzania 
1a. W pełni przestrzegać Międzynarodowego Kodeksu Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece i odpowiednich rezolucji Światowego Zgromadzenia Zdrowia. 
1b. Posiadać spisane zasady żywienia niemowląt sprzyjające karmieniu piersią), które są rutynowo przekazywane personelowi i rodzicom. 1c. Stworzyć stały system monitorowania i zarządzania danymi.
2.  Zapewnić, aby personel posiadał odpowiednią wiedzę, kompetencje i umiejętności do wspierania karmienia piersią.
Kluczowa praktyka kliniczna
3.  Omawiać z kobietami ciężarnymi i ich bliskimi korzyści płynące z karmienia piersią oraz zasady prawidłowego postępowania w zakresie karmienia piersią.
4. Umożliwiać natychmiastowy i nieprzerwany kontakt „skóra do skóry” i wspierać matki w rozpoczęciu karmienia piersią, tak szybko jak tylko będzie to możliwe po porodzie.
5. Wspierać matki w rozpoczęciu i utrzymaniu laktacji oraz w radzeniu sobie z trudnościami związanymi z karmieniem piersią.
6.  Nie podawać noworodkom karmionym piersią innych pokarmów czy płynów niż mleko matki (z  wyjątkiem szczególnych wskazań medycznych).
7.  Umożliwić matkom i noworodkom przebywanie razem oraz stosować system rooming-in przez całą dobę.
8. Wspierać matki w rozpoznawaniu oznak głodu i reagowaniu na sygnały dziecka związane z potrzebą karmienia.
9.  Instruować matki w zakresie użycia butelek, smoczków do karmienia i smoczków do uspokajania niemowląt oraz związanego z nimi ryzyka dla przebiegu karmienia piersią. 
10. Koordynować wypis ze szpitala w taki sposób, aby rodzice i ich dzieci mieli szybki dostęp do opieki i wsparcia po opuszczeniu szpitala.

Źródło: Protecting, promoting, and supporting breastfeeding in facilities providing maternity and newborn services: the revised Baby-friendly Hospital Initiative 2018


Jednocześnie uprzejmie informuję, że polski przekład 10 kroków do udanego karmienia piersią został opublikowany w poradniku (wydanym w 2018 r.) na zlecenie Ministra Zdrowia pn. PRAKTYCZNE UWARUNKOWANIA WPROWADZENIA NOWEGO STANDARDU ORGANIZACYJNEGO OPIEKI OKOŁOPORODOWEJ. 
 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
26.09.2019 20:01 Kinga Łuszczyńska
Pierwsza publikacja:
22.11.2017 13:18 Dominika Waligórska
{"register":{"columns":[]}}