W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szpital przyjazny dziecku

Inicjatywa szpitala przyjaznego dziecku powstała, aby przywrócić prawidłowy sposób karmienia dzieci na całym świecie. Powołały ją Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Szpitale, które są odznaczone tym tytułem, przestrzegają przyjętych zasad udanego karmienia piersią, czyli tzw. 10 kroków.

Kto przyznaje tytuł „Szpitala przyjaznego dziecku”?

W Polsce tytuł „Szpitala przyjaznego dziecku” nadaje Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią. Został on powołany w 1992 r. przy współudziale Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, Polskiego Komitetu UNICEF oraz Instytutu Matki i Dziecka. Obecnie w Polsce jest 90 szpitali odznaczonych tym tytułem.

Opieka nad kobietami

Wdrożenie systemu opieki nad kobietami rodzącymi i w połogu opisanego w tzw. 10 krokach wiąże się ze zmianą organizacji pracy oddziału położniczo-noworodkowego. To wymaga przeszkolenia personelu, który musi zmienić wiele dotychczas stosowanych procedur. Dzięki temu kobiety, szczególnie matki karmiące, mają zagwarantowaną opiekę medyczną najwyższej jakości – zgodnie z zaleceniami WHO.

Pełnia lista placówek odznaczonych tytułem „Szpitala przyjaznego dziecku” jest dostępna w serwisie Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią.

W szpitalach przyjaznych dziecku jest przestrzegany Międzynarodowy kodeks marketingu produktów zastępujących mleko kobiece – na ich terenie obowiązuje zakaz reklamy mieszanek mlekozastępczych oraz akcesoriów do sztucznego karmienia. Każda z tych placówek jest porównywalna do odznaczonych szpitali z całego świata.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
07.11.2017 14:50 Dominika Waligórska
Pierwsza publikacja:
22.11.2017 13:18 Dominika Waligórska
{"register":{"columns":[]}}