W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Leki w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych (RDTL)

Leki_w_ramach_ratunkowego_dostępu_do_technologii_lekowych_(RDTL)

pytania i odp

 

AKTUALNOŚCI

środki

WARTOŚĆ ŚRODKÓW PRZEZNACZONYCH NA ŚWIADCZENIA

Wartość środków przeznaczonych na finansowanie leczenia w ramach procedury RDTL (tj. całkowity budżet na RDTL) wynosi 3% sumy kwot przeznaczanych na finansowanie leków oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego finansowanych w ramach programów lekowych oraz leków stosowanych w chemioterapii. 

Powyższa wartość nie oznacza środków dedykowanych finansowaniu leczenia w ramach całej procedury RDTL przez pojedynczy szpital. Wskazany algorytm dotyczy budżetu na RDTL w skali całego kraju. W 2022 r. kwota dedykowana finansowaniu leczenia w ramach procedury RDTL, wyznaczona na podstawie powyższego algorytmu wynosi 180 mln zł.    

Dystrybucji środków pomiędzy poszczególne szpitale dokonuje właściwy Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w oparciu o dane historyczne dotyczące wykorzystania przez świadczeniodawców środków dedykowanych procedurze RDTL na podstawie decyzji Ministra Zdrowia z lat ubiegłych.  

W przypadku, w którym dany świadczeniodawca wykorzysta pulę dostępnych środków dedykowanych procedurze RDTL, świadczeniodawca ma możliwość renegocjacji w/w puli środków z właściwym oddziałem wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. Decyzję w przedmiotowej sprawie podejmuje dyrektor właściwego oddziału NFZ. 

INFORMACJE DLA PACJENTÓW - ŚCIEŻKA POSTĘPOWANIA

Produkt leczniczy przeznaczony do stosowania w ramach procedury RDTL musi posiadać pozwolenie na dopuszczenie do obrotu na terytorium RP oraz być dostępnym w obrocie na polskim rynku, przy czym obie przesłanki muszą być spełnione łącznie. Powyższe oznacza, że w ramach procedury RDTL nie mogą być finansowane produkty lecznicze sprowadzane do Polski w ramach procedury importu docelowego (tj. zarówno leki niedopuszczone do obrotu na terytorium RP, jak również leki dopuszczone do obrotu, ale niedostępne w obrocie na polskim rynku), jak również te leki, dla których Minister Zdrowia wydał zgodę na czasowe dopuszczenie do obrotu.

Zgoda na pokrycie kosztów leczenia w ramach procedury RDTL może obejmować maksymalnie trzy miesiące lub trzy cykle leczenia, z możliwością kontynuacji leczenia w przypadku potwierdzonej skuteczności leczenia danym lekiem. 

Aktualnie do uzyskania zgody na pokrycie kosztów leku w ramach procedury RDTL w ramach wdrożenia leczenia wymagane jest uzyskanie pozytywnej opinii konsultanta wojewódzkiego lub krajowego właściwego ze względu na problem zdrowotny rozpoznany u pacjenta. Ewentualna kontynuacja leczenia w ramach procedury RDTL realizowana jest poprzez zgłoszenie zamiaru dalszego leczenia w ramach RDTL wraz z potwierdzeniem skuteczności dotychczasowego leczenia, dokonywane przez lekarza prowadzącego do lokalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Finansowanie leczenia w ramach procedury RDTL odbywa się na zasadzie dotacji celowej przekazywanej świadczeniodawcy przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

INFORMACJE DLA WNIOSKODAWCÓW

O finansowanie leczenia w ramach procedury RDTL mogą ubiegać się wyłącznie następujący świadczeniodawcy (tj. szpitale):

  • szpitale III stopnia;
  • szpitale ogólnopolskie;
  • szpitale onkologiczne;
  • szpitale dziecięce;
  • szpitale pulmonologiczne.

Niezbędna dokumentacja, która musi być składana przez świadczeniodawców znajduje się w Zarządzeniu Prezesa NFZ nr 20/2021/DSOZ – link do Zarządzenia: https://www.nfz.gov.pl/zarzadzenia-prezesa/zarzadzenia-prezesa-nfz/zarzadzenie-nr-202021dsoz,7307.html

Kliknij poniżej, aby pobrać dokument

informacja

{"register":{"columns":[]}}