W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mapy potrzeb zdrowotnych – Baza Analiz Systemowych i Wdrożeniowych

18.05.2018

Realizowany projekt pn.: Mapy potrzeb zdrowotnych – Baza Analiz Systemowych i Wdrożeniowych,  współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój był przedmiotem kontroli NIK,  a podmiotem kontrolowanym było Ministerstwo Zdrowia.

W marcu 2018 r. Minister Zdrowia zajął stanowisko i przedstawił informację o sposobie wykorzystania uwag i wniosków zawartych w wystąpieniu pokontrolnym NIK.

Podczas przygotowywania map potrzeb zdrowotnych korzystano z danych Narodowego Funduszu Zdrowia (w tym obliczono wartości zapadalności i chorobowości rejestrowanej), na podstawie których dokonywano również uzupełnienia zbiorów danych z rejestrów (np. Krajowego Rejestru Nowotworów). Nie ma możliwości dokonania walidacji danych przestawionych w mapach ze względu na brak rejestrów do porównania z danymi NFZ.

Zgodnie z założeniami, dane w mapach potrzeb zdrowotnych będą aktualizowane corocznie.: W maju 2018 roku opublikowane zostaną mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie lecznictwa szpitalnego z danymi za 2016 r., będące aktualizacją dokumentów z kwietnia 2016 r. (dane za 2014 r.) Do końca bieżącego roku opublikowane zostaną także nowe dane dla pozostałych opublikowanych dotychczas map. W celu dostosowania treści map potrzeb zdrowotnych w 2018 r. zostanie znowelizowane rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2015 r. w sprawie zakresu treści map potrzeb zdrowotnych.

Mapy potrzeb zdrowotnych to narzędzie, które ma wpłynąć na polepszenie opieki zdrowotnej w poszczególnych regionach. Jest to pierwsze takie rozwiązanie w Polsce, pozwalające monitorować efektywność systemu ochrony zdrowia. Analizy zawarte w mapach stanowią obiektywne i porównywalne źródło informacji dla wojewodów. Dzięki nim mogą zapoznać się z sytuacją w regionie i podejmować działania, które poprawią wskaźniki jakościowe placówek leczniczych.

Każdy z opublikowanych dokumentów zawiera podsumowanie najważniejszych dla danego województwa informacji zawartych w mapach, dla każdej z 30 grup chorób.
Czytaj także: http://www.archiwum.mz.gov.pl/aktualnosci/opublikowalismy-podsumowania-wojewodzkich-map-potrzeb-zdrowotnych/

Mapy potrzeb zdrowotnych zawierają najbardziej aktualne dane możliwe do uwzględnienia, w szczególności w kontekście procesów sprawozdawczych, zakresu przeprowadzonych analiz i procesu konsultacji.

Wszystkie przygotowane dotychczas mapy zostały pozytywnie przyjęte
i zaakceptowane przez Komisję Europejską.

Projekt Mapy potrzeb zdrowotnych, realizowany od 2014 r., został wyróżniony przez European Institute of Public Administration w Maastricht prestiżowym certyfikatem Best Practice European Public Sector Award 2017 (EPSA).

EPSA to jedyna nagroda dla najlepszych, najbardziej innowacyjnych oraz wyróżniających się sprawnością jednostek administracji publicznej, które podejmują działania dotyczące kompleksowego i skutecznego rozwiązywania kluczowych problemów na różnych poziomach oddziaływania (lokalnym, regionalnym, krajowym i europejskim). Jest przyznawana raz na dwa lata.

Wydatkowanie środków europejskich jest obwarowane skorzystaniem z pełnego zakresu wprowadzonych z mapami potrzeb zdrowotnych narzędzi systemowych – priorytetów dla regionalnej polityki zdrowotnej, opracowywanych przez wojewodów wraz z wojewódzkimi radami do spraw potrzeb zdrowotnych, oraz oceny celowości inwestycji z wykorzystaniem Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ).

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
18.05.2018 09:46 Kinga Łuszczyńska
Pierwsza publikacja:
18.05.2018 09:46 Kinga Łuszczyńska
{"register":{"columns":[]}}