W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ministerstwo Zdrowia zachęca do udziału w badaniach cytologicznych

24.01.2017

Od 24 do 30 stycznia obchodzimy Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Jest to doskonała okazja, aby zwrócić uwagę Polek na to, jak ważne w zapobieganiu nowotworom są regularne badania profilaktyczne oraz zdrowy styl życia.

Wykonywanie badań profilaktycznych pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych i przednowotworowych, a skuteczne metody leczenia raka szyjki macicy we wczesnym stadium umożliwiają całkowite wyleczenie. Niestety nadal wiele kobiet umiera na raka szyjki macicy. Głównym powodem jest zbyt późne wykrycie choroby.

Postęp medycyny, umiejętności polskich lekarzy i nakłady ministra zdrowia na specjalistyczną aparaturę stosowaną w diagnostyce onkologicznej i leczeniu onkologicznym sprawiają, że w zdecydowanej większości przypadków wczesne wykrycie nowotworu umożliwia całkowite wyleczenie. Dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne!

Ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy jest największe u kobiet w wieku 25 – 59 lat. Panie z tej grupy wiekowej powinny robić cytologię co trzy lata! Cytologia jest bezpłatna (finansuje ją Narodowy Fundusz Zdrowia). To skuteczne, nieinwazyjne i bezpieczne badanie – można je wykonywać nawet w ciąży. Pacjentki, do których skierowany jest program profilaktyczny, nie muszą mieć ani skierowania ani zaproszenia, aby wykonać cytologię. Wystarczy zgłosić się do jednej z poradni ginekologicznych, która ma podpisaną umowę z NFZ.

Sprawdź, gdzie możesz bezpłatnie wykonać cytologię, w serwisie Populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy.

Rak szyjki macicy rozwija się bezobjawowo. Wykrycie choroby w zaawansowanym stadium często uniemożliwia wyleczenie. Badania profilaktyczne pozwalają wykryć zmiany nowotworowe długo przed powstaniem raka inwazyjnego. Te zmiany można łatwo wyleczyć. Tylko wczesna diagnostyka gwarantuje powrót do zdrowia. Wczesne wykrycie choroby pozwala na zastosowanie leczenia oszczędzającego, które umożliwia zachowanie płodności.

Czytaj więcej o cytologii i sprawdź, jak się do niej przygotować, w serwisie populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy.

Panie, które ze względu na wiek nie uczestniczą w programie profilaktycznym, mogą wykonywać bezpłatną cytologię tak często, jak to jest potrzebne według wskazań lekarza przyjmującego w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Wskazaniem do wykonania badania jest m.in. obciążenie czynnikami wysokiego ryzyka, takimi jak:

  • zakażenie wirusem HIV,
  • zakażenie wirusem HPV wysokiego ryzyka,
  • przyjmowanie leków immunosupresyjnych obniżających odporność.

Regularne badania cytologiczne powinny wykonywać również kobiety, które są zaszczepione przeciwko HPV, ponieważ szczepienia nie zapobiegają infekcjom wywoływanym wszystkimi podtypami wirusa. Rak szyjki macicy może się rozwijać bez zakażenia HPV.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
26.01.2018 11:09 Rafał Babraj
Pierwsza publikacja:
26.01.2018 11:09 Rafał Babraj
{"register":{"columns":[]}}