Powrót

Nabór wniosków o udzielenie grantów w projekcie „Dostępna stomatologia”

24.06.2026

Podmioty świadczące usługi stomatologiczne mogą ubiegać się o granty na realizację przedsięwzięcia grantowego w ramach projektu „Dostępna stomatologia”. Nabór wniosków właśnie się rozpoczął i potrwa do 17 lipca 2026 r. do godz. 14:00. To realna szansa na rozwój gabinetów oraz poprawę jakości i dostępności usług dla pacjentów ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Dlaczego to ważne?

Wiele osób z niepełnosprawnościami wciąż napotyka bariery w dostępie do leczenia stomatologicznego – zarówno architektoniczne, informacyjno-komunikacyjne, jak i organizacyjne. Projekt „Dostępna stomatologia” odpowiada na te wyzwania, pomagając gabinetom lepiej dostosować się do potrzeb wszystkich pacjentów.

Dzięki wsparciu finansowemu możliwe będzie m.in. zniesienie barier architektonicznych, zakup specjalistycznego sprzętu czy przeszkolenie personelu. To oznacza bardziej komfortową, bezpieczną i godną obsługę dla osób z niepełnosprawnościami, które miały do tej pory utrudniony dostęp do leczenia.

Na co mogę przeznaczyć środki?

Na realizację przedsięwzięć grantowych przeznaczono ponad 13,7 mln zł, a pojedynczy grant może wynieść od 100 tys. zł do 500 tys. zł.

Środki można przeznaczyć np. na:

  • wyposażenie gabinetu w sprzęt dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami,
  • poprawę komunikacji z pacjentami (np. rozwiązania wspomagające komunikowanie się),
  • instalację urządzeń dla osób słabosłyszących,
  • dostosowanie stron internetowych i informacji do standardów dostępności,
  • szkolenia personelu,
  • niezbędne remonty i modernizacje pomieszczeń.

Kto może ubiegać się o grant?

O grant mogą ubiegać się podmioty, które:

  • świadczą usługi stomatologiczne finansowane przez NFZ,
  • mają co najmniej 3-letnie doświadczenie w zakresie usługi stomatologicznej na podstawie umowy zawartej z NFZ,
  • nie otrzymują niedozwolonego wsparcia publicznego, z wyjątkiem niewielkiej pomocy (tzw. de minimis), która jest dopuszczalna,
  • oraz spełniają warunki określone w regulaminie naboru.

Jak i kiedy złożyć wniosek?

Wniosek o udzielenie grantu należy złożyć wyłącznie elektronicznie w systemie iPFRON+ (https://ipfronplus.pfron.org.pl).

Nabór trwa od 17 czerwca 2026 r. (godz. 10:00) do 17 lipca 2026 r. (godz. 14:00).

Co dalej?

Wybrane granty będą realizowane od 1 października 2026 r. do 31 września 2027 r., a ich efektem będzie przetestowanie „Standardu dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno‑komunikacyjnej dla gabinetów i świadczonych w nich usług stomatologicznych (wersja wstępna)” w co najmniej 32 gabinetach stomatologicznych w Polsce.

Finansowanie projektu

Przedsięwzięcia grantowe będą współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Priorytet 03 Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami, Działanie 03.03 Systemowa poprawa dostępności, Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.

Wspólny krok w stronę dostępności

Projekt „Dostępna stomatologia” to ważny krok w kierunku równego dostępu do opieki zdrowotnej. Dzięki zaangażowaniu gabinetów stomatologicznych możliwe będzie stworzenie systemu, w którym każdy pacjent – niezależnie od swoich potrzeb – może liczyć na profesjonalną i dostępną pomoc.

To nie tylko inwestycja w rozwój usług, ale przede wszystkim w ludzi i ich zdrowie.

Regulamin naboru oraz dane kontaktowe do punktu informacyjnego dostępne są na stronie projektu „Dostępna stomatologia”.

Materiały

Nabór wniosków o udzielenie grantów w projekcie „Dostępna stomatologia”
Nabór​_wniosków​_o​_udzielenie​_grantów​_w​_projekcie​_„Dostępna​_stomatologia”.docx 0.12MB
{"register":{"columns":[]}}