W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Specjalizacja w dziedzinie diabetologii

Ustawą z dnia 28 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 2 stycznia 2013 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów został wprowadzony nowy, modułowy system specjalizacji lekarskich. Umożliwia on lekarzom uzyskiwanie tytułu specjalisty w krótszym niż dotychczas czasie poprzez utworzenie możliwości odbywania szkolenia specjalizacyjnego w dotychczas szczegółowych dziedzinach medycyny, do których należała m.in. specjalizacja w dziedzinie diabetologii, przez lekarza bez specjalizacji, będącego bezpośrednio po stażu podyplomowym. W związku z wejściem w życie ww. przepisów, droga do uzyskania tytułu specjalisty w dziedzinie diabetologii uległa skróceniu o 2 lata.

Szkolenie w ww. systemie modułowym obejmuje lekarzy, którzy do odbywania szkolenia specjalizacyjnego zakwalifikowali się począwszy od postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzonego w terminie 1-31.10.2014 r.

Należy przy tym zaznaczyć, że dotychczas szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie diabetologii mogli realizować wyłącznie lekarze posiadający specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych lub pediatrii, w związku z czym lekarze nie mieli możliwości ubiegania się o rezydentury w dziedzinie diabetologii, bowiem zgodnie z art. 16ea ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, rezydenturę może odbywać wyłącznie lekarz nieposiadający I lub II stopnia specjalizacji lub tytułu specjalisty.

W ww. systemie modułowym o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie diabetologii może się ubiegać lekarz nieposiadający żadnej specjalizacji, zatem nie ma już przeszkód w uzyskaniu rezydentury w ww. dziedzinie.

Specjalizacja w dziedzinie diabetologii w modułowym systemie specjalizacji lekarskich trwa 5 lat (3-letni moduł podstawowy w zakresie chorób wewnętrznych oraz 2-letni moduł specjalistyczny w zakresie diabetologii). Obecnie specjalizację w dziedzinie diabetologii mogą również odbywać lekarze posiadający specjalizację I stopnia w dziedzinie chorób wewnętrznych lub pediatrii, specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych lub pediatrii, a także ci, którzy zrealizowali i zaliczyli moduł podstawowy w zakresie pediatrii, odbyty w ramach innej specjalizacji. Dla ww. lekarzy zostały opracowane odpowiednie wersje programów specjalizacji, krótsze niż dla lekarzy bez specjalizacji – ich czas trwania wynosi 2 lata.

Ponadto należy wskazać, że ww. rozporządzenie ustanowiło kilka nowych specjalizacji przeznaczonych dla lekarzy, w tym m.in. specjalizację dedykowaną leczeniu schorzeń endokrynologicznych oraz cukrzycy u dzieci, tj. specjalizację w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej.

Specjalizację w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej mogą odbywać lekarze nieposiadający specjalizacji (według 5-letniego programu specjalizacji, na który składa się 3-letni moduł podstawowy w zakresie pediatrii oraz 2-letni moduł specjalistyczny w zakresie endokrynologii i diabetologii dziecięcej). Specjalizację tę mogą również odbywać lekarze posiadający specjalizację I lub II stopnia, lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii – według 2-letnich programów specjalizacji.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
27.10.2017 11:37 Dominika Waligórska
Pierwsza publikacja:
22.11.2017 13:17 Dominika Waligórska
{"register":{"columns":[]}}