W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Świadczenia opieki zdrowotnej udzielane poza granicami kraju

Świadczenia opieki zdrowotnej udzielane poza granicami kraju

 OGÓLNE INFORMACJE

Środki Funduszu Medycznego (Subfundusz terapeutyczno-innowacyjny) pozwalają m.in. na finansowanie ogółu świadczeń opieki zdrowotnej uzyskiwanych przez świadczeniobiorców w trybie planowym poza granicami kraju, a więc świadczeń podlegających zwrotowi kosztów na podstawie decyzji wydawanych w oparciu o art. 42d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, świadczeń udzielonych w innych państwach na zasadach określonych w unijnych przepisach o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (zgodnie z art. 42i ww. ustawy) oraz świadczeń nie wykonywanych w kraju, udzielonych za granicą na podstawie art. 42j tej ustawy.

Środki pochodzące z Funduszu Medycznego są przekazywane Narodowemu Funduszowi Zdrowia zgodnie z wnioskiem składanym do dysponenta Funduszu w terminie do ostatniego dnia danego miesiąca kalendarzowego w wysokości odpowiadającej kwocie wydatkowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia w miesiącu poprzedzającym. Taki sposób finansowania pozwoli na bieżące monitorowanie wydatków poniesionych z tytułu opłaconych świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych osobom, o których mowa w art. 42d, 42i, 42j ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o  świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

udział procentowy mapa

udział procentowy

AKTUALNOŚCI

Na podstawie umów na realizację zadania finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych poza granicami kraju ze środków Funduszu Medycznego, przysługujących świadczeniobiorcom na podstawie art. 42d, 42i i 42j, zawartych między Ministrem Zdrowia a Narodowym Funduszem Zdrowia, za okres od 26 listopada 2020 r. do sierpnia 2022 r. środki w łącznej wysokości 136 432 643,99 zł (w tym za 26 XI -31 XII 2020 r. oraz 2021 r. kwotę 61 266 214,70 zł, za I-VIII 2022 r. kwotę 75 166 429,29 zł).

wykorzystane środki

Największa ilość decyzji, na jakie wydana została zgoda na leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju, które sfinansowane zostały z Funduszu Medycznego w 2022 r. ( w sumie 95 decyzji) dotyczyła świadczeń w zakresie: genetyki klinicznej (20), kardiochirurgii (20), ortopedii i traumatologii narządu ruchu (14), radioterapia onkologiczna (9), chirurgia dziecięca (7), chirurgia onkologiczna (5), neurochirurgia (4), neurologia dziecięca (4), choroby płuc (4), pozostałe dziedziny medycyny (8).

koszty świadczeń opieki zdrowotnej

INFORMACJE DLA PACJENTÓW - ŚCIEŻKA POSTĘPOWANIA

Środki Funduszu Medycznego (w zakresie subfunduszu terapeutyczno-innowacyjnego) pozwalają na finansowanie ogółu świadczeń opieki zdrowotnej uzyskiwanych przez świadczeniobiorców w trybie planowym poza granicami kraju. Leczenie planowe odnosi się do przewidywanego, ściśle określonego zakresu leczenia, który może zostać przeprowadzony poza granicami kraju, po uzyskaniu uprzedniej zgody Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Uprzednia zgoda na przeprowadzenie ww. leczenia wydawana jest w trybie administracyjnym na wniosek zainteresowanego – po przeprowadzeniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia postępowania wyjaśniającego, przy czym wniosek o zwrot kosztów może zostać złożony również w formie dokumentu elektronicznego, opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym.

Podstawą rozpoczęcia procedury uzyskania decyzji Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie leczenia planowanego poza granicami kraju jest złożenie do Narodowego Funduszu Zdrowia prawidłowo wypełnionego wniosku. Wzory wniosków zostały określone w załącznikach do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 maja 2022 r. w sprawie wydawania zgody na uzyskanie świadczeń opieki zdrowotnej poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561).

O przeprowadzenie leczenia poza granicami kraju mogą ubiegać się osoby objęte powszechnym i dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym oraz osoby uprawnione do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1285 ze zm.).

Instrukcja wypełniania wniosku o leczenie poza granicami kraju

Jeżeli Twój stan zdrowia wymaga leczenia poza granicami Polski i chcesz uzyskać finansowanie tego leczenia z NFZ, konieczne jest uzyskanie uprzedniej zgody Prezesa NFZ.

Zgoda na takie leczenie jest wydawana przed rozpoczęciem leczenia, po złożeniu w Centrali NFZ odpowiedniego wniosku o planowane leczenie poza granicami kraju.

Jak prawidłowo złożyć wniosek o leczenia planowane:

Pobierz odpowiedni wzór wniosku ze strony internetowej NFZ. Obowiązują dwa wzory wniosków – w zależności od powodu, dla którego planujesz poddać się leczeniu poza granicami kraju:
a. zbyt długi czas oczekiwania na leczenie w Polsce

https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-planowane-wymagajace-uprzedniej-zgody/zbyt-dlugi-czas-oczekiwania-na-leczenie-w-polsce/

  1. brak możliwości leczenia w Polsce

https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-planowane-wymagajace-uprzedniej-zgody/brak-mozliwosci-leczenia-w-polsce/

  1. Wypełnij część I.B. oraz II wniosku:
  • jeżeli wybrałeś wniosek wymieniony w pkt. a) to zaznacz:
    - pkt 1.1. jeżeli chcesz złożyć wniosek w oparciu o przepisy tzw. dyrektywy transgranicznej (zaznaczenie pkt. 1.2. spowoduje, że wniosek nie będzie mógł być przekształcony we wniosek koordynacyjny)
    lub
    - pkt 2.1. jeżeli chcesz złożyć wniosek w oparciu o przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w UE oraz pkt 2.2. jeżeli wnioskujesz o pokrycie kosztów transportu do miejsca udzielenia świadczeń
    - pkt 3. jeżeli chcesz, aby opinię w sprawie wniosku wydał konsultant wojewódzki (w dziedzinie medycyny właściwej dla wnioskowanego leczenia)
  • jeżeli wybrałeś wniosek wymieniony w pkt. b) to:

-  w części I.B. zaznacz odpowiedni przedmiot wniosku poprzez zakreślenie pola 1.1., dodatkowo zaznacz pole 1.2. jeżeli wnioskujesz o pokrycie kosztów transportu do miejsca udzielenia świadczeń

-  pkt 2. jeżeli chcesz, aby opinię w sprawie wniosku wydał konsultant wojewódzki (w dziedzinie medycyny właściwej dla wnioskowanego leczenia)

  • w części II. A. wpisz dane osoby, której dotyczy wniosek, w części II.B. wpisz dane osoby składającej wniosek (w przypadku gdy wniosek jest składany przez inną osobę niż ta, której dotyczy wniosek, np. przez małżonka lub rodzica).
  1. Przekaż część III wniosku lekarzowi ubezpieczenia zdrowotnego:
  • jeżeli ubiegasz się o zgodę Prezesa NFZ na sfinansowanie poza granicami leczenia, ze względu na zbyt długi czas oczekiwania na to leczenie w Polsce, lekarzem właściwym do wypełnienia części III jest lekarz posiadający specjalizację II stopnia w dziedzinie medycyny właściwej ze względu na zakres wnioskowanego leczenia,

np. gdy wnioskujesz o przeprowadzenie poza granicami kraju leczenia kardiochirurgicznego, lekarzem właściwym do wypełnienia wniosku będzie lekarz specjalista w dziedzinie kardiochirurgii.

  • jeżeli ubiegasz się o zgodę Prezesa NFZ na sfinansowanie poza granicami leczenia, ze względu na brak możliwości uzyskania tego leczenia na terenie kraju, lekarzem właściwym do wypełnienia wniosku będzie lekarz specjalista w dziedzinie medycyny właściwej dla wnioskowanego leczenia, posiadający tytuł naukowy prof., stopień naukowy: dr n. med. albo dr hab. n. med.
  1. Sprawdź, czy lekarz wnioskujący wypełnił wszystkie rubryki części III wniosku, tj. czy wypełnił wniosek zgodnie z tytułami poszczególnych rubryk oraz czy podpisał wniosek.
  2. Wypełnij część VI wniosku wpisując listę dokumentów, które załączysz do wniosku.

Do wniosku należy dołączyć:

  • kopię dokumentacji medycznej (odnoszącą się do zakresu wnioskowanego leczenia),
  • polskie tłumaczenie dokumentacji medycznej – jeśli jest sporządzona w języku obcym (tłumaczenie nie musi być przysięgłe).
  1. Podpisz wniosek poprzez:
  • złożenie czytelnego podpisu pod oświadczeniem umieszczonym w części VI wniosku

albo

  • złożenie podpisu elektronicznego (kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis osobisty albo podpis zaufany).
  1. Złóż wniosek wraz z załącznikami w Centrali NFZ, osobiście lub za pośrednictwem poczty.

Jeżeli masz problem z wypełnieniem wniosku, zapoznaj się z informacjami na stronie internetowej:

https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-planowane-wymagajace-uprzedniej-zgody/ lub

Kliknij poniżej, aby pobrać dokument

przykładowe gwarantowane świadczenia opieki zdrowotnej

{"register":{"columns":[]}}