W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zdrowie psychiczne i uzależnienia

Styl życia, a także środowisko naturalne i społeczne, w którym żyjemy, powodują że nasze zdrowie psychiczne narażone jest na wiele zagrożeń. Bardzo duży wpływ na nasze zdrowie psychiczne wywierają również uzależnienia:

  • od alkoholu,
  • od substancji psychoaktywnych (w tym narkotyków),
  • behawioralne (od czynności, np. pracy, zakupów, internetu).

Jeśli czujesz, że stan twojego zdrowia psychicznego się pogorszył, powinieneś poszukać pomocy u specjalistów.

W Polsce przynajmniej jedno zaburzenie psychiczne rozpoznaje się u ponad 23,4% osób. To ponad 6 mln mieszkańców Polski w wieku produkcyjnym.

Co czwarty Polak doświadczył więcej niż jednego z zaburzeń psychicznych, a liczbę osób, które zmagały się z kilkoma zaburzeniami, szacuje się na blisko ćwierć miliona osób.

W ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020  zaplanowaliśmy badania, które dostarczą nam jeszcze bardziej aktualnych danych na temat zdrowia psychicznego mieszkańców Polski.

Czytaj więcej:

Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania w publikacji Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.11.2017 08:36 Dominika Waligórska
Pierwsza publikacja:
22.11.2017 13:17 Dominika Waligórska