W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Instytuty Polskie

Obszarem dyplomacji publicznej jest komunikacja ze społeczeństwami innych państw. Jednym z najlepszych jej narzędzi jest szeroko rozumiana kultura, która w interesujący sposób opowiada o kraju, tradycji, historii i współczesności. Kultura jako narzędzie komunikacji pomaga społeczeństwom poznawać się i zrozumieć siebie nawzajem. Instytuty Polskie odgrywają rolę szczególnych emisariuszy Polski, działających na rzecz budowania relacji dwustronnych i kształtowania wizerunku naszego kraju za granicą.

Instytuty Polskie

Instytuty Polskie są siecią 25 placówek, podległych Ministerstwu Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Działania programowe Instytutu Polskiego uwzględniają priorytety polskiej polityki zagranicznej, której częścią  jest dyplomacja publiczna i kulturalna.

Misja Instytutów Polskich polega na docieraniu do możliwie szerokich, zagranicznych środowisk artystycznych, eksperckich i opiniotwórczych w celu budowania dobrych, ścisłych kontaktów z ich przedstawicielami, aby w ten sposób tworzyć pozytywny wizerunek Polski za granicą. Instytuty Polskie informują o Polsce oraz promują kulturę, historię, naukę, język polski i dziedzictwo narodowe w taki sposób, aby odbiorca innego kręgu kulturowego mógł lepiej zrozumieć polski kod kulturowy. Dbają o dwustronną wymianę kulturalną oraz o obecność polskiej kultury w życiu społecznym poszczególnych krajów. Zadaniem Instytutów Polskich jest także działanie na rzecz nawiązywania trwałych kontaktów między polskimi i zagranicznymi partnerami, aktywnymi w sferze międzynarodowej wymiany kulturalnej jak np. w ramach współpracy EUNIC (Europejskich Narodowych Instytutów Kultury państw UE). Ponadto dbają one o realizację międzynarodowych zobowiązań, wynikających z umów i programów kulturalnych Polski z innymi państwami.

Instytuty Polskie współpracują z instytucjami państwowymi oraz uznanymi organizacjami pozarządowymi w krajach, w których działają. Współpraca ta polega m.in. na organizacji wydarzeń o charakterze kulturalnym (koncerty, pokazy filmów, spektakle teatralne, wystawy), edukacyjno-informacyjnym (programy skierowane do dzieci, upowszechnianie wiedzy o Polsce), naukowym (seminaria, wykłady, konferencje) i promocyjnym (udział Polski w targach książki, edukacyjnych czy targach designu). W swojej działalności Instytuty popularyzują język polski i dorobek naukowy Polaków w różnych dziedzinach, a także wspierają pracowników i studentów wydziałów polonoznawczych, polonistyk, slawistyk i studiów środkowoeuropejskich na uczelniach zagranicznych.

Efektywne kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski za granicą wymaga również wspólnego wysiłku wielu resortów i instytucji. Dlatego też Instytuty Polskie w świecie współpracują na co dzień z polskimi instytucjami kultury takimi, jak np. Instytut Książki, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Muzyki i Tańca czy Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.

{"register":{"columns":[]}}