W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta ministra Zbigniewa Raua w Paryżu

15.10.2020

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Trójkąta Weimarskiego oraz dwustronne polsko-francuskie konsultacje stanowiły główne elementy dzisiejszej wizyty w Paryżu ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua. Konsultacje szefów dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego były pierwszymi w takiej formule od 2016 roku.

wizyta Ministra Zbigniewa Raua w Paryżu

Podczas spotkania ministrowie omówili dynamiczną sytuację w sąsiedztwie Unii Europejskiej, zwłaszcza w kontekście aktualnego rozwoju wydarzeń na Białorusi, relacji UE z Rosją, jak też perspektyw wzmacniania Partnerstwa Wschodniego. Tematem dyskusji ministrów była także sytuacja we wschodniej części Morza Śródziemnego oraz w Libii. Na agendzie rozmów znalazła się również współpraca transatlantycka, sprawy bezpieczeństwa oraz relacje UE z Chinami i strategia wobec regionu Indo-Pacyfiku.

Szefowie dyplomacji Polski, Francji i Niemiec zaprezentowali narodowe strategie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii COVID-19, jak też omówili kwestie migracji i zarządzania granicami państw członkowskich UE.

Podczas wizyty w Paryżu minister Zbigniew Rau spotkał się także z szefem francuskiej dyplomacji Jeanem-Yvesem Le Drianem.  Rozmowa była okazją do omówienia aktualnych spraw w relacjach dwustronnych, w nawiązaniu do wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Warszawie w lutym br.  Ministrowie omówili także stan współpracy sektorowej wynikającej z zapisów Polsko-Francuskiego Programu Współpracy na lata 2020-2023 i plany związane z jej rozwojem w najbliższym okresie. Szczególną uwagę poświęcono zacieśnianiu dwustronnej współpracy gospodarczej.

Ponadto ministrowie omówili tematy związane z polityką bezpieczeństwa zarówno w wymiarze dwustronnym, jak i w ramach prac na forum UE i NATO.

15 października 2020 roku została zawarta wspólna deklaracja ministrów spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego: Francji, Niemiec i Polski - Jean-Yves Le Driana, Heiko Maasa i Zbigniewa Raua, potwierdzająca stanowisko Unii Europejskiej wzywające do podjęcia działań na rzecz pokoju, bezpieczeństwa, demokracji i praw człowieka oraz do ochrony wartości, na których Unia została ustanowiona, a także jej własnych interesów.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Jonathan Sarago / MSZ Republiki Francuskiej
Fot. Tymon Markowski / MSZ RP
Wideo Gabriel Piętka / MSZ RP

 

Materiały

Deklaracja na zakończenie spotkania Trójkąta Weimarskiego
201015​_Draft​_joint​_statement​_DE​_PL​_FR​_rev​_VF​_final​_clean​_PL​_(3)​_(1)​_przeredagowane.docx 0.02MB

Wideo

Zdjęcia (6)