W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

10. rocznica praw osób z niepełnosprawnościami w Polsce

25.10.2022

Ochrona oraz zapewnienie pełnego i równego korzystania z praw człowieka przez osoby z niepełnosprawnościami to jeden z celów Konwencji ONZ. W tym roku mija dziesięć lat od ratyfikacji tego dokumentu przez nasz kraj. Z tej okazji odbyła się konferencja, w której wzięła udział wiceminister funduszy i polityki regionalnej – Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

10. rocznica praw osób z niepełnosprawnościami w Polsce

W wydarzeniu uczestniczyli minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych.

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że zgodnie z ideą Konwencji, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej realizuje szereg przedsięwzięć podnoszących wiedzę i świadomość na temat dostępności oraz wdrażających jej standardy w szeroko rozumianym otoczeniu społeczno-gospodarczym.

Program Dostępność Plus obejmuje ponad 100 inicjatyw. Efekty tych działań są widoczne w budynkach mieszkalnych, urzędach, szkołach, placówkach opieki zdrowotnej, instytucjach kultury i parkach narodowych

– powiedziała wiceminister podczas wystąpienia „Dostępność jako warunek udziału osób z niepełnosprawnościami w codziennym życiu”.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak dodała, że dzięki projektom, między innymi z Europejskiego Funduszu Społecznego, blisko 600 tysięcy osób z niepełnosprawnościami skorzystało z pomocy w poszukiwaniu zatrudnienia, włączeniu społecznym czy edukacji.

Mamy świadomość potencjału, jakim dla rynku pracy są osoby z niepełnosprawnościami i wagi tego, jaką niezależność daje im praca zawodowa

– podkreśliła wiceminister.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej zaznaczyła, że testujemy usługi zatrudnienia wspomaganego. Ta forma zatrudnienia polega na stopniowym wprowadzeniu pracownika z niepełnosprawnością do pracy w asyście profesjonalnej agencji. Zamierzamy je na większą skalę wdrożyć w najbliższych latach. Dzięki nim zorganizujemy między innymi sieć agencji zatrudnienia wspomaganego oraz sfinansujemy w wysokości 700 mln zł ich usługi dla co najmniej 18 tys. osób z niepełnosprawnościami.

M. Jarosińska-Jedynak przybliżyła również planowane działania. Mówiła o rozwoju systemu edukacji włączającej, deinsytucjonalizacji opieki medycznej i usług opiekuńczych oraz kontynuacji działań poprawiających dostępność na uczelniach, w samorządach i w służbie zdrowia.

Program Dostępność Plus to pierwsze i kompleksowe ujęcie tematyki dostępności w Polsce. Jego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach.

Program wpisuje się w nurt Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}