W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

100 dużych inwestycji z pozytywnymi decyzjami Komisji Europejskiej

04.02.2020

Komisja Europejska wydała w czwartek dwie pozytywne decyzje zatwierdzające dofinansowanie unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko na budowę spalani odpadów w Olsztynie i Gdańsku. To 99. i 100. pozytywna decyzja dla dużych inwestycji unijnych w Polsce realizowanych w ramach tego programu. Oba projekty łączą fundusze europejskie z partnerstwem publiczno-prywatnym (PPP).

Grafika z napisem "Projekt PPP setną decyzją KE dla dużego projektu realizowanego z Programu Infrastruktura i Środowisko"

Inwestycje, które w myśl przepisów unijnych spełniają definicję dużych projektów, muszą uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na finansowanie unijne. Zgoda dla tych dwóch inwestycji oznacza, że fundusze europejskie dla nich są już w 100% pewne – tłumaczy minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak

Szefowa MFiPR dodaje, że inwestycje w Gdańsku i Olsztynie to przykład, że projekty realizowane w formule PPP można połączyć z dofinansowaniem unijnym.

Te dwa sposoby finansowania projektów nie wykluczają się, a stają się dobrym uzupełnieniem. Wykorzystywanie funduszy unijnych na potrzeby PPP jest możliwe już od 2007 roku, ale nie mamy dużo takich projektów. Liczymy, że decyzja Komisji Europejskiej zachęci inwestorów do łączenia PPP ze środkami UE - podkreśla Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Inwestycja w Gdańsku

Pozytywna decyzja dla projektu budowy spalarni jest setną decyzją wydaną przez Komisję Europejską dla projektów realizowanych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Wartość inwestycji „Budowy zakładu termicznego przekształcania odpadów w Gdańsku” to ponad  622 milionów złotych, z czego ponad 270 milionów złotych będzie pochodzić z  środków unijnych. Projekt zakłada budowę nowoczesnej, ekologicznej spalarni odpadów, do której będą trafiać śmieci nie nadające się do recyklingu. Wyprodukowane w spalarni ciepło trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej, a energia do sieci energetycznej. W projekcie weźmie udział 35 pomorskich gmin.

Projekt będzie realizowany w formule PPP oznacza to, że firma prywatna będzie odpowiedzialna za zaprojektowanie, wybudowanie oraz obsługę spalarni przez 29 lat. W przypadku gdańskiej inwestycji spalarnie zbuduje włoski koncern Astaldi oraz Termomeccanica Ecologia. Operatorem zostanie francuska firma TIRU.  Stroną publiczną jest Zakład Utylizacyjny w Gdańsku.

Projekt w Olsztynie

Całkowita wartość projektu „Budowa instalacji termicznego przekształcania frakcji energetycznej z odpadów pochodzących z odpadów komunalnych, z odzyskiem energii elektrycznej i cieplnej wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Olsztynie” to ponad 797 milionów złotych. Dofinansowanie unijne wyniesie ponad 172 milionów złotych. Nowoczesna i ekologiczna spalarnia ma dostarczać ciepło dla części Olsztyna oraz ograniczyć składowanie odpadów.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie odpowiada za inwestycję od strony publicznej natomiast wykonawcą jest Dobra Energia dla Olsztyna. Umowa PPP została zawarta na 28 lat.

 

{"register":{"columns":[]}}