W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Będą jeszcze lepsze gwarancje dla firm

20.03.2020

Gwarancje zabezpieczą także kredyty odnawialne w rachunku bieżącym. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego przygotowuje zmiany, które ułatwią korzystanie z takich kredytów. W Programie Inteligentny Rozwój (POIR) planujemy uruchomienie nowego funduszu pożyczkowego o wartości co najmniej 400 mln złotych, który zapewni przedsiębiorstwom finansowanie kapitału obrotowego na czas oddziaływania kryzysu związanego z pandemią.

Napis: Lepsze gwarancje dla przedsiębiorców, Obok sylwetka mężczyzny z laptopem, nad którym wyświetla się wykres

Wiarygodność i bezpieczeństwo – tego potrzebują polskie firmy. Pieniędzy na rozwój firm nie może zabraknąć w szczególnym czasie walki z gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) przygotowały lepszą ofertę dla firm, która jest związana z przeciwdziałaniem skutkom COVID19.

Najważniejszą nowością w zasadach gwarancji BIZNESMAX w kredytach dla MŚP udzielanych przez banki komercyjne będzie objęcie gwarancją kredytów odnawialnych w rachunku bieżącym.

W POIR planujemy uruchomienie nowego funduszu pożyczkowego o wartości co najmniej 400 mln złotych, który zapewni przedsiębiorstwom finansowanie kapitału obrotowego na czas oddziaływania kryzysu związanego z pandemią. BGK będzie udzielać pożyczek na bardzo atrakcyjnych warunkach, poprzez pośredników (fundusze pożyczkowe, agencje rozwoju regionalnego). Grupa docelowa to MŚP, które dotychczas były w dobrej sytuacji, jednak w związku z pandemią mogą mieć problem z utrzymaniem bieżącej płynności (pokryciem zobowiązań wobec dostawców, pracowników, zobowiązań publicznych).

Zakładamy również 6-miesięczny okres karencji w spłacie kapitału, a także możliwość skorzystania co roku z "wakacji pożyczkowych", a więc przesunięcia spłaty jednej lub dwóch rat na kolejne lata.

Uruchomienie funduszu pożyczkowego wymaga uzgodnień z Komisją Europejską, z którą już rozmawiamy o tej propozycji.

Materiały

Szybsza ścieżka dla nowych inwestycji w obszarze zdrowia związanych z koronawirusem, które mają być finansowane z funduszy unijnych
Rekomendacje MFiPR w związku z koronawirusem dla instytucji dotyczące wszystkich projektów współfinansowanych z UE
Rekomendacje MFiPR w związku z koronawirusem dotyczące projektów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego
Rekomendacje Polski i współpraca z Komisją Europejską na rzecz zmian w prawie UE, które pozwolą na większą elastyczność w inwestowaniu pieniędzy unijnych w związku z koronawirusem