W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czym jest PIM

13.10.2022

Partnerska Inicjatywa Miast (PIM) to program wymiany i promocji wiedzy pomiędzy miastami oraz innymi podmiotami zaangażowanymi w kształtowanie i realizację polityki miejskiej w zakresie prowadzenia przez miasta zintegrowanej polityki miejskiej. PIM jest odpowiedzią na zgłaszaną przez samorządy potrzebę wymiany wiedzy i doświadczeń między miastami oraz innymi podmiotami zaangażowanymi w kształtowanie i realizację polityki miejskiej, a także pozyskiwania pomysłów na wzmacnianie potencjału rozwojowego polskich miast.

1

Współpraca w ramach PIM polega również na sieciowaniu krajowych i europejskich działań z zakresu rozwoju miast. W szczególności w odniesieniu do udziału w Programie URBACT oraz realizacji Agendy Miejskiej UE, również w celu wzmocnienia współpracy miast w Europie Środkowo-Wschodniej (Grupa Wyszehradzka oraz Bułgaria, Chorwacja, Rumunia i Słowenia).

Cele

Celem głównym inicjatywy jest poprawa warunków rozwojowych oraz wspomaganie zintegrowanego i zrównoważonego rozwoju polskich miast, w tym w zakresie rozwiązań przydatnych do poprawy efektywności zarządzania.

Cele szczegółowe:

  • wzmocnienie i zachęcanie do partnerskiej współpracy i wymiany wiedzy,
  • podniesienie kompetencji kadr,
  • kapitalizacja wiedzy i wypracowanie oddolnych propozycji rozwiązań systemowych,
  • upowszechnianie zasad partycypacji społecznej w zarządzaniu miastami,
  • włączenie miast w realizację celów krajowych i europejskich.

Zasady działania i produkty

Podstawowy mechanizm wdrożeniowy to sieci tematyczne zrzeszające grupę miast (jako podstawowych uczestników) i pozostałych interesariuszy działań miejskich.  Ich celem jest rozpoznanie i przeanalizowanie dobrych praktyk i innowacyjnych rozwiązań wokół zidentyfikowanych bloków tematycznych. Poszczególne etapy działania w ramach każdej sieci tematycznej PIM zakładają wypracowanie głównych produktów projektu tj.:

Miejska Inicjatywa Działania (MID)

Dokument opracowywany przez  każde miasto będące członkiem sieci tematycznej PIM wraz z Lokalnym Partnerstwem, w wyniku procesu partycypacyjnego. Określa ścieżkę dojścia do rozwiązania problemu zdiagnozowanego w danym mieście oraz konkretne propozycje działań i projektów. To dokument zawierający konkretne rozwiązania dla zidentyfikowanych wcześniej wyzwań i/lub problemów lokalnych. Realizacja MID ma przyczynić się do rozwoju miasta w sposób zrównoważony i zintegrowany w zakresie tematycznym sieci. Każdy z dokumentów bazuje na wypracowanych w trakcie pracy Sieci PIM, doświadczeń i pomysłów, oraz istniejących zasobów materialnych i polityk lokalnych (strategie, plany, działania).

Plan Ulepszeń (PU)

Opracowywany wspólnie przez miasta będące w sieci oraz eksperta tematycznego danej sieci. Zawiera zbiór rekomendacji do prowadzenia polityk krajowych powiązanych z obszarem tematycznym danej Sieci  (w tym dotyczących kwestii prawnych, finansowych, itp.), bazujący na obserwacjach, doświadczeniach i wnioskach wszystkich miast w danej sieci.

Sieci tematyczne

W latach 2017-2019, w ramach pilotażu Partnerskiej Inicjatywy miast, działały trzy sieci tematyczne:

  • Rewitalizacja

  • Mobilność miejska

  • Jakość powietrza

Obecnie, rozpoczęła się druga edycja PIM na lata 2021-2023, której zakres tematyczny obejmuje:

  • Sieć Miasto Cyfrowe

  • Sieć Miasto Zielone

  • Sieć Miasto Inicjatyw PPP

Materiały

Zasady Działania PIM2
Zaktualizowane​_Zasady​_działania​_PIM2.pdf 0.78MB
Informacja podsumowująca PIM2
podsumowanie​_PIM2​_short.pdf 0.73MB

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}