W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Debata w Pałacu Prezydenckim o rozwoju miast średnich

27.06.2023

- Rząd polski przywiązuje dużą wagę do kompleksowego i spójnego rozwoju miast. Jednym z głównych celów polityki regionalnej jest wspomaganie rozwoju obszarów, które nie mogą w pełni rozwinąć swojego potencjału lub utraciły funkcje społeczno-gospodarcze – powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas posiedzenia Rady ds. Samorządu Terytorialnego Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak siedzi przy stole z kwiatami. Obok niej dwóch mężczyzna.

Jak wyjaśniła wiceminister, „Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2030” (KSRR 2030) to podstawowy dokument strategiczny polityki regionalnej państwa. KSRRK wskazuje obszary strategicznej interwencji (OSI), które otrzymają szczególne wsparcie. W KSRR określono dwa typy OSI o znaczeniu krajowym: obszary zagrożone trwałą marginalizacją oraz miasta średnie tracące funkcje społeczno-gospodarcze.

Obszary te są wspierane za pomocą dedykowanych programów.

Jedną z takich inicjatyw Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej jest Centrum Wsparcia Doradczego (CWD). Obecnie trwa druga edycja projektu, która angażuje ponad 700 samorządów z 76 partnerstw.

Celem działania Centrum Wsparcia Doradczego jest wzmocnienie kompetencji gmin i powiatów do zarządzania strategicznym rozwojem lokalnym w partnerstwach społeczno-gospodarczych. W ramach CWD samorządy otrzymują pomoc doradczą ekspertów w zakresie planowania strategicznego i projektowego

– zaznaczyła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Kolejnym ważnym przedsięwzięciem, realizowanym pod patronatem MFiPR, jest Partnerska Inicjatywa Miast (PIM).

Partnerska Inicjatywa Miast ma na celu wspieranie zrównoważonego rozwoju miast. Jest odpowiedzią na zgłaszaną przez samorządy potrzebę wymiany wiedzy i doświadczeń między miastami oraz innymi podmiotami zaangażowanymi w kształtowanie i realizację polityki miejskiej. To także dobre źródło pozyskiwania pomysłów na wzmacnianie potencjału rozwojowego polskich miast

- wskazała sekretarz stanu.

PIM realizowany jest w grupach tematycznych tzw. sieciach, w skład których wchodzi po dwóch przedstawicieli każdego miasta (zespół projektowy). Udział w pracach sieci, w oparciu o wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy miastami oraz wsparcie eksperta tematycznego, przyczynia się do właściwej identyfikacji lokalnych wyzwań, wypracowywania kierunków postępowania i rozwiązań adekwatnych do lokalnych potrzeb i możliwości.

Jak przypomniała wiceminister, resort funduszy i polityki regionalnej jest operatorem Programu Rozwój Lokalny. Jego celem jest wsparcie małych i średnich miast w wypracowaniu i wdrożeniu przez nie zrównoważonego i systemowego podejścia do rozwoju lokalnego. Pieniądze na ograniczenie negatywnych zjawisk rozwojowych i podniesienia standardu życia mieszkańców tych miast pochodzą ze specjalnej puli środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. Polska już po raz trzeci z nich korzysta.

Narodowa Rada Rozwoju stanowi forum debaty o charakterze konsultacyjno–doradczym przy Prezydencie RP. Swoje zadania realizuje przede wszystkim poprzez działalność rad, w tym Rady ds. Samorządu Terytorialnego.

{"register":{"columns":[]}}