W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Festiwal startupów w Rzeszowie z udziałem wiceminister Jarosińskiej-Jedynak

16.06.2023

W stolicy Podkarpacia 15 i 16 czerwca odbywał się Carpathian Startup Fest 2023. To cykliczne wydarzenie poświęcone przedsiębiorczości i technologii. Daje ono szansę młodym osobom na rozwinięcie ciekawego pomysłu na produkt czy usługę, a także możliwość zdobycia finansowania na rozwój biznesu. To również dwa dni merytorycznych wystąpień, prelekcji i paneli dyskusyjnych.

Grupa osób pozuje z symbolicznymi zwycięskimi piankami. W środku stoi wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Podkarpackie nie ustaje w swoich działaniach i stawia na innowacje i przedsiębiorczość, co stanowi siłę napędową regionalnej gospodarki, tak potrzebną w dzisiejszych czasach

– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak otwierając wydarzenie.

Podczas panelu „Startupy są wieczne? Jak założyć taki, który przetrwa i odniesie sukces?” wiceminister mówiła o możliwościach unijnego wsparcia dla młodych przedsiębiorców.

Powstawanie i rozwój startupów będzie nadal jednym z priorytetów w rozwijaniu innowacyjności polskiej gospodarki w ramach środków UE. Tego typu podmioty odgrywają kluczową rolę w komercjalizacji innowacyjnych technologii czy tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy

– podkreśliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej zaznaczyła, że w unijnej perspektywie na lata 2021-2027 nadal głównym celem dofinansowanych projektów będzie wzrost produktywności i innowacyjności MŚP, jednak z uwzględnieniem założeń gospodarki neutralnej klimatycznie, opartej na automatyzacji i robotyzacji działalności produkcyjnej i usługowej oraz cyfryzacji.

Startupy mogą liczyć na szerokie wsparcie z programów krajowych oraz regionalnych na każdym etapie ich rozwoju – od pomysłu, poprzez przygotowanie modelu biznesowego, wejście na rynek, aż po dalszy rozwój, również na rynkach międzynarodowych.

Taką pomoc w rozwoju młodzi przedsiębiorcy mogą uzyskać w programach Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) i Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).

Chcemy nadal pomagać osobom, które mają pomysł na biznes, chcą go urzeczywistnić i dalej rozwijać

– podkreśliła wiceszefowa MFiPR.

W ramach FEPW kontynuowane będą działania Platform Startowych dla nowych pomysłów, gdzie oferować będziemy kompleksowe programy inkubacji dla osób, które mają pomysł na innowacyjny biznes w Polsce Wschodniej, ale brakuje im wiedzy, doświadczenia i środków, aby założyć działalność i poprowadzić ją tak, aby firma odniosła rynkowy sukces. Platformy startowe to nie tylko bezpośrednia pomoc w rozwoju biznesu, ale także tworzenie warunków sprzyjających powstawaniu młodej przedsiębiorczości startupowej.

Z kolei w ramach FENG na wsparcie mogą liczyć startupy na wszystkich etapach rozwoju, tzn. przed rozpoczęciem działalności przez fazę  wczesnego rozwoju po wsparcie na etapie ekspansji. Startupy będą mogły skorzystać zarówno z doradztwa, wsparcia finansowego w formie dotacji oraz wsparcia finansowego w formie zwrotnej.

Wiodącym elementem podkarpackiego festiwalu startupów było rozstrzygnięcie konkursu, na który wpłynęło w sumie 292 aplikacje z wielu państw europejskich, a także Stanów Zjednoczonych. Jurorzy wybrali 20 finalistów, którzy walczyli o 100 000 zł oraz nagrodę specjalną – zaproszenie do VII edycji programu mentoringowego InCredibles Sebastiana Kulczyka.

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak wręczyła nagrody zwycięzcom.

{"register":{"columns":[]}}