W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fundusze Europejskie wspierają zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

31.01.2022

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego (ŚCZP) dla dzieci i młodzieży, otwierane dziś przez Centrum Zdrowia Dziecka (CZD), to kolejna z 11 takich placówek, uruchomionych, dzięki Funduszom Europejskim – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

5 osób stoi na tle napisu Środowiskowe Centrum Wsparcia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży

ŚCZP oferuje kompleksowe wsparcie, zarówno medyczne, jak i społeczne. Pomoc w Centrum uzyskuje nie tylko dziecko, ale także jego rodzina czy grupa rówieśnicza. Centrum nie działa wyłącznie stacjonarnie, zespoły terapeutów środowiskowych zapewniają pomoc w miejscu zamieszkania, współpracują również ze szkołami.

To zupełnie nowe podejście do opieki psychiatrycznej w Polsce, która z formy instytucjonalnej i szpitalnej przechodzi w formę środowiskową, czyli bliską otoczeniu osoby potrzebującej pomocy. Cieszę się, że CZD włącza się w reformę psychiatrii dzieci i młodzieży

– podkreśliła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

W maju 2021 r. podpisywaliśmy umowę o dofinansowanie tego projektu o wartości blisko 15 mln zł, dziś – inaugurujemy działalność nowego ośrodka

– dodała.

Działania na rzecz mieszkańców, podejmowane przez CZD są częścią większego projektu, w ramach którego wsparcie oprócz dzieci i młodzieży z Wawra uzyskają również młodzi mieszkańcy Bemowa i Żoliborza.

Wiceszefowa MFiPR wspomniała również o innych działaniach wspierających służbę zdrowia, które są dofinansowanie z Funduszy Europejskich.

Właśnie uruchomiliśmy kolejny nabór wniosków na granty dla placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Obok 138 podmiotów, które już otrzymały wsparcie finansowe, chcemy, by kolejne 140 POZ-ów z całej Polski otrzymało środki finansowe na poprawę dostępności architektonicznej, cyfrowej i komunikacyjnej

– wyjaśniła wiceminister.

Maksymalna wartość grantu to 720 tys. zł. Pieniądze te mogą być przeznaczone na budowę podjazdów, zakup windy, pętli indukcyjnej oraz inne działania zmierzające do podniesienia komfortu leczenia osób starszych i z niepełnosprawnościami.

W tym kwartale uruchomiony zostanie drugi nabór – dla szpitali, także na poprawę ich dostępności. Szczegóły znajdują się na naszej stronie www.dostepnoscplus.gov.pl

{"register":{"columns":[]}}