W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja formalnych negocjacji Umowy Partnerstwa z Komisją Europejską

25.01.2022

25 stycznia odbyło się spotkanie inaugurujące negocjacje formalne Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027. W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) gościliśmy przedstawicieli Komisji Europejskiej (KE). Umowa Partnerstwa (UP) to najważniejszy dokument określający, w co Polska zainwestuje Fundusze Europejskie na lata 2021-2027. UP odpowiada zarówno na polskie potrzeby rozwojowe, jak i priorytety unijne. Dotyczy 76 miliardów euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Na zdjęciu kilkanaście osób; siedzą za stołami ustawionymi na planie kwadratu, na stołach mikrofony, dokumenty i komputery. Na drugim planie ścianka z logotypami Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz flagi Polski i Unii Europejskiej..

Podczas spotkania rozmawiano między innymi o Europejskim Funduszu Społecznym i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. 

Jesteśmy w kluczowym momencie przygotowania dokumentów programowych dla perspektywy finansowej 2021-2027. To w najbliższych tygodniach zdecyduje się ostateczny kształt i forma wsparcia, która będzie finansowana w ramach programów realizowanych w Polsce przez najbliższe lat

– mówił Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej rozpoczynając spotkanie negocjacyjne. 

Głównym tematem dyskusji był transfer pomiędzy kategoriami regionów w ramach UP 2021-2027 oraz transfer pomiędzy funduszami (EFS+ – FS) w ramach UP 2021-2027, a także zakres geograficzny i model zarządzania Funduszem na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Uczestnicy omówili stan przygotowania programów regionalnych (w tym realizacja zasady partnerstwa) na lata 2021-2027. 

Odnosząc się do podziału II transzy instrumentu REACT-EU, wiceminister Waldemar Buda podkreślał, że dzisiejsze wydarzenie poprzedziło wiele spotkań z Komisją Europejską, dzięki którym resort funduszy i polityki regionalnej określił priorytety inwestycyjne, które pokrywają się z unijną wizją w wielu miejscach, m.in. dokonał korekty podziału alokacji, aby sfinansować inwestycje w ochronę zdrowia (7% środków finansowych), transport niskoemisyjny (27%), efektywność energetyczną (34%) i cyfryzację (32%).

Podczas spotkania omawiano harmonogramu negocjacji projektu Umowy Partnerstwa, które zamknęłyby się w cyklu 10 spotkań i pozwoliły na omówienie zakresu wsparcia w poszczególnych celach polityki z uwzględnieniem wszystkich części UP i zagadnień, które ich dotyczą takich jak: uzasadnienie wsparcia, zakres wsparcia, komplementarność i demarkacja czy formy wsparcia. Jedno spotkanie poświęcone zostanie również tematom horyzontalnym, takim jak sprawy finansowe, zasady horyzontalne, działania informacyjno-promocyjne.

Naszym celem jest jak najszybsze zakończenie prac nad Umową Partnerstwa i rozstrzygnięcie w zasadzie wszystkich kwestii podczas spotkań w ramach negocjacji formalnych Liczymy, że cały proces akceptacji Umowy Partnerstwa uda się zamknąć na początku II kwartału 2022 r.

– dodał wiceminister Waldemar Buda

Wiceszef resortu, Waldemar Buda podtrzymał plany transferu środków do lepiej rozwiniętego regionu oraz regionów przejściowych co pozwoli realizować projekty ogólnokrajowe w obszarze nauki, czy ochrony zdrowia.

Zamierzamy dokonać transferu w wysokości 4,1 mld EUR, co stanowi łącznie 7,14% alokacji. Nasze argumenty i uzasadnienie dla proponowanego transferu bazują na dokładnej analizie potrzeb naszych regionów. Jednocześnie dokładaliśmy starań, aby ograniczyć transfery między kategoriami regionów do niezbędnego minimum

– mówił Waldemar Buda.

Jednym z priorytetowych punktów w zakresie negocjacji Umowy Partnerstwa jest plan transferu środków pomiędzy funduszami – z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus do Funduszu Spójności oraz pomiędzy kategoriami regionów.

Wnioskujemy o dokonanie transferu między-funduszowego w kwocie ok. 2,98 mld euro, co stanowi 20% alokacji początkowej EFS+; a proponowany transfer wynika z realnie ocenionych potrzeb i wyzwań, jakie stoją przed Polską. Alokacja EFS+ w wysokości 11,6 miliarda euro pozwoli nam odpowiedzieć na potrzeby i zachować zakres wsparcia tego funduszu na poziomie zbliżonym od dotychczasowego

– zaznaczyła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Co więcej, pomimo dokonania transferu z EFS+, środki na finansowanie celów społecznych będą wzrastały w ujęciu ogólnym. Źródłem finansowania inwestycji w tym obszarze będzie m.in. budżet krajowy oraz Krajowy Plan Obudowy

– dodała.

Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej wspomniała również, że priorytetem strony polskiej jeśli chodzi o zasięg geograficzny jest, aby ze wsparcia FST nie został wykluczony żaden z sześciu polskich regionów węglowych, które podjęły wysiłki na rzecz przygotowania ambitnych planów transformacji tj. Dolnośląski, Lubelski, Łódzki, Małopolski, Śląski i Wielkopolski.

Stan przygotowania programów regionalnych oraz wymogi w zakresie działań informacyjno-promocyjnych w okresie programowania 2021-2027 zakończyły spotkanie inaugurujące formalne negocjacje Umowy Partnerstwa. 12 regionów zakończyło konsultacje społeczne programów.

Realizacja zasady partnerstwa jest dla naszego resortu bardzo istotna. Realizujemy ją na wielu płaszczyznach. Przykładem może być funkcjonujący w ramach Komitetu Umowy Partnerstwa – Podkomitet do spraw rozwoju partnerstwa, czy też nowatorskie działania – jak np. cykl wysłuchań, który odbył się w 2021 r. dedykowany Umowie Partnerstwa i programom

– podsumował sekretarz stanu, Waldemar Buda.

W spotkaniu udział wzięła między innymi Emma Toledano-Laredo, dyrektor ds. wdrażania w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej oraz Christopher Todd – szef Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej a także Gelu Calacean – szef Wydziału ds. Polski, Czech i Słowacji w Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego i Witold Naturski p.o. Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}