W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Instrument „Łącząc Europę” (CEF) w sektorze transportu w Polsce – filmowe podsumowanie

07.02.2022

Connecting Europe Facility - CEF to instrument finansowy zarządzany przez Komisję Europejską. Jego zadaniem jest wsparcie 3 sektorów: transportu, energii i cyfryzacji. CEF Transport wspiera infrastrukturę transportową leżącą w transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Jest to sieć o znaczeniu międzynarodowym, europejskim.

Zdjęcie portretowe ministra Grzegorza Pudy na tle nowoczesnego budynku ze szkła i flag Polski i Unii Europejskiej, z prawej strony cytat: Polska dzięki profesjonalnym działaniom MFiPR sprawnie i efektywnie wykorzystuje środki dostępne w Instrumencie „Łącząc Europę” (CEF). Dzięki CEF polska kolej staje się coraz bardziej przyjaznym i nowoczesnym środkiem transportu.

Polska dzięki profesjonalnym działaniom MFiPR sprawnie i efektywnie wykorzystuje środki dostępne w Instrumencie „Łącząc Europę” (CEF). Dzięki CEF polska kolej staje się przyjaznym i nowoczesnym środkiem transportu

– mówi Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Budżet instrumentu na lata 2014-2020 wyniósł ponad 30 mld euro, z tego 24 mld euro trafiło do sektora transportu. Polskie inwestycje z sukcesem pozyskały wsparcie z CEF, aplikując razem z podmiotami z całej Unii Europejskiej. Co więcej, Polska otrzymała najwyższe dofinansowanie, stając się największym odbiorcą wsparcia CEF w sektorze transportu. Łącznie inwestycje z Polski uzyskały dofinansowanie dla 67 projektów. Całkowita ich wartość to 7,2 mld euro, z czego dofinansowanie CEF to kwota 4,3 mld euro.

Projekty CEF:

  • wspierają zrównoważony transport,
  • likwidują komunikacyjne „wąskie gardła”,
  • uzupełniają brakujące połączenia,
  • rozwijają interoperacyjność i systemy zarządzania ruchem
  • oraz wspierają dekarbonizację i niskoemisyjność transportu.

W praktyce oznacza to modernizację 990 km linii kolejowych (wraz z infrastrukturą towarzyszącą) i elektryfikację 27 km, a także budowę 110 km nowej drogi ekspresowej (S61). Nowoczesny system zarządzania ruchem zostanie wprowadzony na 990 km linii kolejowych, 1100 km dróg, a także w ramach budowy jednolitej przestrzeni powietrznej. Obecność projektów CEF na wybrzeżu to z kolei rozbudowa portów morskich wraz z infrastrukturą dostępową (drogi i linie kolejowe). Mamy też 20 dokumentacji projektowych przygotowujących inwestycje do realizacji w następnej perspektywie finansowej.

Przed nami unijna perspektywa finansowa 2021-2027. Nowy program CEF został rozpoczęty

– mówi wiceminister Waldemar Buda.

Zapraszamy do obejrzenia filmu o polskich projektach współfinansowanych z CEF w sektorze transportu:

Film w wersji polskiej – video
Film w wersji angielskiej - video

Przygotowanie filmu zostało w całości sfinansowane ze środków Pomocy Technicznej CEF.
 

{"register":{"columns":[]}}