W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inwestycje i wyzwania – Europejski Kongres Gospodarczy

25.04.2022

- Inwestycje realizowane z udziałem funduszy europejskich wzmacniają konkurencyjność polskiej gospodarki w Europie i na świecie. Skala i wartość projektów ma istotne znaczenie dla każdego obywatela, dla rozwoju danego regionu i całego kraju. Przy wyborze projektów , priorytetem są inwestycje o znaczeniu strategicznym dla państwa – mówił minister Grzegorz Puda podczas pierwszego dnia XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

minister Grzegorz Puda

Debata podczas sesji „Inwestycje i wyzwania” skoncentrowana była na temacie podnoszenia odporności gospodarki na kryzysy i wyzwalaniu aktywności inwestycyjnej w sektorach prywatnym i publicznym. W wydatkach inwestycyjnych polskiej gospodarki w przoduje sektor przedsiębiorstw, który odpowiada za nieco ponad 55% nakładów inwestycyjnych ogółem. Za 25% inwestycji odpowiada sektor publiczny, a za pozostałe 20% sektor gospodarstw domowych.

Minister Grzegorz Puda zaznaczył, że czynnikiem, który od ponad 20 lat skutecznie stymuluje wydatki inwestycyjne w polskiej gospodarce jest dostęp do funduszy unijnych. Na podstawie badań przeprowadzonych przez MFiPR ocenia się, że poziom inwestycji w Polsce w scenariuszu bez napływu środków z UE byłby o około jedną czwartą niższy niż jest obecnie.

Inwestycje powinny podnosić poziom dobrobytu i konkurencyjność gospodarki. Pula krajowych zasobów inwestycyjnych będzie rosła wraz z rozwojem gospodarki i bogaceniem się Polaków

– akcentował Grzegorz Puda.

W dalszym ciągu fundusze unijne pozostają ważnym źródłem finansowania projektów inwestycyjnych w Polsce. W sumie w perspektywie finansowej 2021-2027 w ramach Wieloletnich Ram Finansowych oraz Next Generation EU alokacja dla Polski wyniesie około 770 mld zł, z czego w zdecydowanej większości będą to środki z przeznaczeniem na finansowanie wydatków o charakterze inwestycyjnym.

Sytuacja w Ukrainie pokazuje również inny istotny wymiar inwestycji służących rozwojowi państwa jakim są inwestycje w szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Dotyczy to zarówno bezpieczeństwa fizycznego oraz innych aspektów: ochrony zdrowia i życia obywateli, bezpieczeństwa żywnościowego, energetycznego, cyfrowego.

W przypadku Wieloletnich Ram Finansowych jesteśmy obecnie na końcowym etapie negocjacji z Komisją Europejską Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027. To dokument strategiczny, w którym Komisja Europejska i Polska umawiają się, jak zostaną zainwestowane fundusze unijne z polityki spójności.

XIV Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to największa debata wokół wyzwań dla europejskiej gospodarki w Polsce.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}