W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jest Umowa w sprawie Pomocy Technicznej na kolejne rozdanie Funduszy Szwajcarskich

12.05.2023

Polska w ramach drugiej edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu (SPPW) otrzyma 320,1 mln franków szwajcarskich. Ważnym krokiem do uruchomienia tych pieniędzy jest podpisana dzisiaj Umowa w sprawie Pomocy Technicznej SPPW. Dokument podpisali sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz Ambasador Konfederacji Szwajcarskiej w Polsce Fabrice Filliez.

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak i Ambasador Konfederacji Szwajcarskiej w Polsce Fabrice Filliez pozują do zdjęcia z dokumentami w ręku

Trwają intensywne prace nad programami - rozwoju miast i badawczym, w ramach których dzielone będą Fundusze Szwajcarskie. Dzisiejsze porozumienie pozwoli nam je sprawnie uruchomić

– powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

5 grudnia 2022 r. została zawarta Umowa Ramowa pomiędzy Konfederacją Szwajcarską a Rzecząpospolitą Polską w sprawie wdrażania w naszym kraju drugiej edycji Szwajcarskiej Pomocy Finansowej w obszarze spójności. Podpisana dzisiaj umowa to kolejny krok w kierunku uruchomienia nowego rozdania funduszy szwajcarskich.

W nowej odsłonie Funduszy Szwajcarskich w Polsce będą realizowane dwa programy. Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast z budżetem 278,7 mln franków wkładu Szwajcarii skierowany jest do miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Program Badania Naukowe i Innowacje o wartości 35 mln franków wkładu Szwajcarii ma na celu poprawę jakości badań stosowanych w Polsce poprzez wzmocnienie współpracy naukowo-badawczej pomiędzy Polską i Szwajcarią.

Wierzę, że druga edycja Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy jeszcze bardziej wzmocni dotychczasowe doskonałe relacje między naszymi krajami

– dodała wiceminister.

Umowa w sprawie Pomocy Technicznej reguluje kwestie wykorzystania dwóch form pomocy - Funduszu Pomocy Technicznej oraz funduszu, z którego finansowane jest przygotowanie programów badawczego i rozwoju miast.

Zgodnie z porozumieniem, Szwajcaria przekaże Polsce kwotę 6,4 mln franków szwajcarskich, z czego 4,8 mln franków szwajcarskich służyć będzie pokryciu kosztów Funduszu Pomocy Technicznej, który ma na celu zapewnienie sprawnego i efektywnego wdrażania SPPW. Są to na przykład koszty doradztwa technicznego, tłumaczeń, wydarzeń informacyjnych. Pozostałe 1,6 mln franków szwajcarskich zasili fundusz przygotowania obu programów.

Strona szwajcarska, zgodnie z postanowieniami umowy, pokrywać będzie do 100 proc. kosztów kwalifikowalnych, co oznacza, że nie jest tu wymagane współfinansowanie krajowe.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pełni funkcję Krajowej Instytucji Koordynującej SPPW i jednocześnie będzie pełniło rolę Operatora Programu dla miast oraz instytucji zarządzającej pomocą techniczną.

Obecnie obie strony - polska i szwajcarska - wspólnie pracują nad szczegółami dotyczącymi obu programów, które mają zostać wdrożone w Polsce. Kolejnym krokiem będzie podpisanie umów na poszczególne programy. Pierwszy nabór w ramach SPPW jest planowany w IV kwartale 2023 roku. Będzie on dedykowany jednostkom samorządu terytorialnego.

Pierwsza edycja Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy obejmowała lata 2007-2017. Program zakończył się 14 czerwca 2017 r., po 10 latach od decyzji parlamentu szwajcarskiego o przyznaniu Polsce funduszy. Dofinansowanie otrzymało 58 dużych projektów i ponad 1700 mniejszych.

{"register":{"columns":[]}}