W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Grzegorz Puda uczestniczył w polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych

03.03.2022

Pod przewodnictwem premierów Mateusza Morawieckiego i Nicolae Ciucă odbywają się w Warszawie polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe. Minister Grzegorz Puda w ramach podstolika resortowego ds. funduszy europejskich i rozwoju regionalnego oraz sesji plenarnej z udziałem premierów spotkał się z Ministrem Inwestycji i Projektów Europejskich Rumunii Danem Vilceanu oraz Attilą Zoltanem Cseke - Ministrem Rozwoju, Robót Publicznych i Administracji Rumunii.

uczestnicy polsko- rumuńskich konsultacji międzyrządowych

Głównym tematem rozmów były kierunki inwestowania w Polsce i Rumunii środków z polityki spójności w nowej perspektywie finansowej 2021-2027. Ministrowie omówili wyzwania związane z implementacją Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (JTF). Dodatkowo rozmawiano o poparciu Rumunii dla zainicjowanego przez Polskę projektu Strategii makro-regionalnej dla obszaru Karpat oraz 11 sesja Światowego Forum Miejskiego (WUF11) w Katowicach.

Polsko-Rumuńskie konsultacje międzyrządowe są ważnym instrumentem dla rozwoju strategicznej współpracy pomiędzy naszymi państwami oraz elementem jednoczenia się Europy. Ta współpraca nabiera szczególnego znaczenia w kontekście aktualnej sytuacji na Ukrainie, kryzysu i napięć wywołanych działaniami wojennymi Rosji

– mówił minister Grzegorz Puda.

Proces programowania środków w politykę spójności na lata 2021-2027 jest w Polsce bardzo zaawansowany. Projekt Umowy Partnerstwa został ostatecznie przyjęty przez rząd w ubiegłym roku, a następnie oficjalnie przekazany Komisji Europejskiej.

Wkrótce sfinalizujemy również przygotowanie programów operacyjnych na poziomie krajowym i regionalnym

– zaznaczył Grzegorz Puda

W Polsce będzie wdrażanych 8 lub 9 programów krajowych (w tym odrębne programy dla obszarów: pomocy technicznej, rybołówstwa i pomocy żywnościowej) oraz 16 programów regionalnych.

Naszym głównym celem jest uniknięcie opóźnień w uruchamianiu i wdrażaniu środków z funduszy polityki spójności. Powinniśmy wspólnie lobbować w Komisji Europejskiej za przeprowadzeniem szybkiego procesu decyzyjnego, zarówno na szczeblu technicznym, jak i politycznym

– podkreślił Grzegorz Puda.

Polsko-Rumuńskie Konsultacje Międzyrządowe są stałym mechanizmem współpracy instytucjonalnej resortów obydwu krajów i zostały ustanowione w ramach Planu Działań dla Polsko-Rumuńskiego Partnerstwa Strategicznego. Ostatnie konsultacje międzyrządowe odbyły się w Bukareszcie we wrześniu 2019 r.
 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}