W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Skuteczne negocjacje z UE w sprawie zintensyfikowania wsparcia Polski w działaniach pomocowych dla Ukrainy

17.03.2022

Dragoş Pîslaru, przewodniczący komisji ds. zatrudnienia i spraw społecznych (EMPL) oraz Younous Omarjee, przewodniczący komisji ds. rozwoju regionalnego (REGI) bardzo dobrze rozumieją sytuację związaną z napływem osób uciekających przed wojną na Ukrainie – uważa minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Po spotkaniu z nimi w Brukseli poinformował, że zadeklarowali wszelką pomoc w wypracowaniu kolejnego pakietu zmian w rozporządzeniach polityki spójności , takich jakich Polska potrzebuje i oczekuje, żeby efektywnie pomagać Ukrainie. Minister spotkał się także z komisarzami Elisą Ferreirą i Nicolasem Schmitem.

Minister Grzegorz Puda przy stole podczas spotkania z Dragoșem Pîslaru, przewodniczącym komisji EMPL

Komisarze Elisa Ferreira i Nicolas Schmit ze zrozumieniem podchodzą do obecnej sytuacji w Polsce. Oboje podziękowali polskiemu rządowi, Polakom za bezprecedensowe zaangażowanie w pomoc osobom uciekającym przed wojną. Komisarze poinformowali o wprowadzeniu specjalnego pakietu uelastycznienia zasad polityki spójności. Pakiet zostanie przyjęty w trybie pilnym przez Radę UE i PE

– relacjonował po spotkaniu minister Grzegorz Puda.
 
CARE (Cohesion’s Actions for Refugees in Europe -CARE) dotyczy takich zmian w rozporządzeniach polityki spójności, które pomogą na łatwiejsze i szybsze wykorzystanie środków z perspektywy 2014-2020 na działania związane z pomocą osobom uciekającym przed wojną. 
 
KE pracuje również nad pomocą techniczną, która będzie dostępna dla Polski na działania związane z pomocą dla osób uciekających z Ukrainy.
 
Komisja Europejska – jak przekazali komisarze Ferreira i Schmit – przychyla się do postulatów Polski dotyczących szybkich prac nad kolejnym pakietem umożliwiającym łatwiejsze i bardziej elastyczne wykorzystanie poszczególnych funduszy.

Polska pokazała swoje propozycje, które spotkały się z zainteresowaniem KE

– akcentuje Grzegorz Puda.
 
KE proponuje wykorzystanie dostępnych środków w ramach REACT EU, a w następnej kolejności uruchomić kolejne środki na wsparcie Polski i innych krajów udzielającym pomocy osobom uciekającym przed wojną. KE chce również jak najszybciej zakończyć negocjacje Umowy Partnerstwa, żeby środki z nowej perspektywy finansowej wykorzystywać także zgodnie z potrzebami obecnej sytuacji.
 
KE zgodziła się na transfer 2 mld euro z EFS+ do Funduszu Spójności, które będą wykorzystane na działania związane z klimatem, o co postulowała Polska. KE zgodziła się także na proponowaną przez Polskę alokację na szkolnictwo wyższe z EFS na lata 2021-2027 oraz wspieranie psychiatrii dziecięcej zgodnie z postulatem Polski.
 

{"register":{"columns":[]}}