W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O odbudowie gospodarki makroregionu na konferencji Europa Karpat

05.02.2022

Konferencja Europa Karpat po raz 32. zgromadziła polityków, naukowców i samorządowców z krajów regionu karpackiego. W dniach 4-6 lutego 2022 r. w Krasiczynie eksperci omawiali kwestie dotyczące dyplomacji parlamentarnej dla bezpieczeństwa Europy, Zielonego Ładu oraz odbudowy gospodarki regionu Karpat po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. W wydarzeniu wziął udział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Panorama górska Karpat

Podstawowym instrumentem odbudowy gospodarek po kryzysie gospodarczym ma być przede wszystkim Krajowy Program Odbudowy. Reformy i inwestycje realizowane w ramach KPO mogą w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy sytuacji ekonomicznej regionu głównie poprzez wzrost konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw

– mówił wiceminister Waldemar Buda podczas panelu „Odbudowa gospodarek regionu karpackiego po kryzysie gospodarczym”. 

Wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej zaznaczył, że mowa tu o planowanym wsparciu inwestycji w mikroprzedsiębiorstwach i MŚP, zmianie modeli biznesowych, polegających na skracaniu łańcuchów dostaw, czy cyfryzacji działalności, a także wsparciu kluczowych sektorów gospodarki.

Uczestnicy panelu dyskutowali m.in. na temat znaczenia środków unijnych dla takich regionów jak Karpaty, możliwości przezwyciężenia kryzysu po pandemii i potrzebie synergii z innymi instrumentami jak np. Inicjatywą Trójmorza.

Waldemar Buda zwrócił również uwagę na wartości środowiskowe Karpat jako integralnego elementu rozwoju makroregionu, a także konieczność jego ochrony. Wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej zaznaczył, że odpowiedzią na potrzeby regionu są przede wszystkim reformy i inwestycje realizowane w ramach Komponentu B KPO, którego celem jest ograniczenie negatywnego oddziaływania gospodarki na środowisko, przy jednoczesnym zapewnieniu konkurencyjności i bezpieczeństwa energetycznego oraz ekologicznego kraju.

Wiceminister zaznaczył, że ważnym obszarem reform wskazanych w KPO jest transformacja w kierunku zielonej gospodarki, która przyniesie korzyści środowiskowe w postaci redukcji emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń. Waldemar Buda zaakcentował, że planowane reformy i inwestycje w ramach KPO mają nie tylko wpłynąć na bezpieczeństwo walorów środowiskowych regionu, ale również stworzyć nowe impulsy rozwojowe.

Beneficjenci regionu karpackiego będą mogli korzystać z pełnej palety możliwości, jaką daje znana nam z poprzednich okresów programowania Polityka Spójności. Szczegóły wsparcia zawarte są w Umowie Partnerstwa i poszczególnych programach operacyjnych, które są obecnie przedmiotem negocjacji z KE

– mówił Waldemar Buda.

Odnosząc się do Strategii Karpackiej, wiceminister Buda podkreślił, że nadrzędnym celem Polski pozostaje jednogłośne przyjęcie przez Radę UE konkluzji wzywających KE do rozpoczęcia prac nad opracowaniem piątej Strategii makroregionalnej UE dla obszaru Karpat.

Zdajemy sobie sprawę z ogromnego potencjału terytorialnego, jakim dysponują Karpaty. Widzimy tu również potencjał rozwoju czystych przemysłów i nowych technologii. Współpraca ponad granicami państw, pozwoli lepiej wykorzystać możliwości rozwojowe w sposób zrównoważony, z poszanowaniem dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Dzięki przyjęciu Strategii Karpackiej będzie możliwe wzmocnienie konkurencyjności, innowacyjności oraz atrakcyjności inwestycyjnej tego regionu, a także podniesienie poziomu życia jego mieszkańców

– podsumował wiceminister.

Minister wyraził poparcie resortu funduszy i polityki regionalnej dla polskiej prezydencji w Konwencji Karpackiej, jednocześnie upatrując szansę w tych działaniach:

Ratyfikacja Konwencji Karpackiej przez UE stanowiłaby pierwszy krok na rzecz formalizacji inicjatywy odnoszącej się do powstania strategii makroregionalnej.

 

Konferencja Europa Karpat to cykliczne międzynarodowe wydarzenie poświęcona rozwojowi obszaru Karpat łączące polskich i zagranicznych parlamentarzystów, samorządowców oraz naukowców w dyskusji na temat rozwoju tego regionu. Organizatorem wydarzenia jest Kancelaria Sejmu. 
 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}