W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O polityce energetycznej państwa na Kongresie POWERPOL

27.02.2023

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wzięła udział w 23. Ogólnopolskim Kongresie Energetyczno-Ciepłowniczym POWERPOL. Temat przewodni tegorocznego Kongresu to: „Rok 2023: Polityka energetyczna Państwa wobec kryzysu surowcowego w Europie”.

O polityce energetycznej państwa na Kongresie POWERPOL

Polski rząd aktywnie wspiera transformację energetyczną uruchamiając szereg instrumentów finansowych, w tym funduszy europejskich, których strumień od wielu lat zasila sektor energetyczny

– mówiła podczas panelu „Polityka energetyczna państwa wobec kryzysu surowcowego w Europie” wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jak zaznaczyła sekretarz stanu wsparcie finansowe transformacji energetycznej, która nie tylko zwiększy poszanowanie środowiska i klimatu, ale także pobudzi gospodarkę, krajowy przemysł i wyzwoli innowacyjność oraz pozwoli przyczynić się do osiągnięcia neutralności klimatycznej Europy w 2050 r. jest jednym z celów największego programu krajowego w całej UE – Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko(FEnIKS).

Na rzecz działań rozwoju ww. obszarów w FEnIKS planuje się przeznaczyć około 6,1 mld euro. Fundusze unijne zostały przeznaczone w ramach sektora energetyki w FEnIKS na realizację wybranych priorytetów polityki energetycznej wspierających transformację energetyczną, w tym m.in. na inwestycje w rozwój odnawialnych źródeł energii, magazynowanie energii (zarówno dla energii elektrycznej, jak i ciepła), wytwarzanie biopaliw i wodoru, ograniczanie energochłonności poprzez głęboką modernizację energetyczną budynków publicznych i mieszkalnych oraz w dużych i średnich przedsiębiorstwach, rozwój sieci ciepłowniczych i chłodniczych oraz źródeł wysokosprawnej kogeneracji

– wymieniła Jarosińska-Jedynak.

Wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej zaznaczyła, że finansowane również będą inwestycje przyczyniające się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego poprzez zwiększenie możliwości odbioru energii wytworzonej z OZE, czy też unowocześnienie i dalszy rozwój sieci gazowej, w taki sposób aby była techniczna możliwość transportowania nią gazów odnawialnych i niskoemisyjnych. Planowane inwestycje w ramach obszarów wsparcia w FEnIKS będą przyczyniały się kompleksowo do ograniczania zużycia energii i rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Wiceminister podkreśliła, że w odniesieniu do kwestii zainteresowania programem FEnIKS ze strony potencjalnych beneficjentów z sektora energetycznego, należy pamiętać, że polski sektor energetyczny wykazuje największą potrzebę inwestycyjną w Europie. Został on postawiony przed koniecznością przejścia przez bezprecedensową transformację energetyczną z gospodarki opartej na węglu na gospodarkę neutralną klimatycznie.

Zauważalny jest również, stały wzrost świadomości społecznej oraz potrzeb inwestycyjnych w obszarze energetyki.

Należy dołożyć wszelkich starań, aby dynamiczny rozwój i promocja odnawialnych źródeł energii, które są odpowiedzią na kryzys klimatyczny, stanowiły również sposób na ochronę UE i Polski przed poważnym kryzysem związanym z odcięciem dostaw lub odcięciem się od dostaw z Rosji. Dlatego tak istotne stają się kolejne działania wspierające możliwość realizacji projektów związanych z infrastrukturą gazu, energii elektrycznej oraz efektywności energetycznej ze środków UE w ramach budżetu na lata 2021-2027

– mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Podczas debaty sekretarz stanu w MFiPR zaakcentowała, że Polska ma być głównym beneficjentem środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który co do zasady ma łagodzić negatywne skutki transformacji. Główne działania FST koncentrują się więc na wsparciu regionów górniczych i pogórniczych w ich dążeniu do rozwoju w kierunkach niezwiązanych z górnictwem i energetyką konwencjonalną. Duża część działań będzie skierowana do przedsiębiorstw z obszarów transformacji aby np. umożliwić im rozwój i dywersyfikację ich oferty.

Ogólnopolski Kongres Energetyczno-Ciepłowniczy POWERPOL był okazją do debat i dyskusji oraz do wymiany opinii i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami rządu, największych w kraju przedsiębiorstw energetycznych i ciepłowniczych, najważniejszych organizacji branżowych, środowisk akademickich i przedstawicieli biznesu.

Grono ekspertów omawiało kwestie wpływu otoczenia geopolitycznego na polski sektor elektroenergetyczny oraz zakres działań zaradczych pozwalających na kontrolowane wyjście z impasu surowcowego wywołanego wojną w Ukrainie. Podczas tegorocznej edycji odbył się również panel prezentacyjny, podczas którego prezentowano najciekawsze innowacyjne rozwiązania dla branży elektroenergetycznej.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}