W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O Strategii Karpackiej na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

09.09.2021

Wśród podstawowych celów projektu Strategii Karpackiej jest ten dedykowany „Zielonym Karpatom”. Projekt Strategii Karpackiej przygotowany przez Polskę we współpracy z krajami karpackimi jest więc spójny z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu. Celem Strategii Karpackiej jest wykorzystanie potencjału ekologicznego regionu przy równoczesnym zachowaniu bioróżnorodności. O pracach nad Strategią Karpacką wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak mówiła podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Zdjęcie przedstawia podest na którym siedzą wszyscy uczestnicy panelu dotyczącego nowej perspektywy dla Karpat.

Presja na środowisko ma często charakter transgraniczny. Dlatego też w Strategii Karpackiej planujemy działania dotyczące ochrony i racjonalnego gospodarowania zasobami naturalnymi.

Wartości środowiskowe Karpat stanowią integralny element rozwoju makro-regionu. Poprawa współpracy w tym zakresie ma przyczynić się do poprawy jakości środowiska w regionie. Koordynacja działań w całym obszarze Karpat pozwoli na osiągnięcie efektu skali zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, co wpisuje się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu – mówiła Jarosińska-Jedynak.

Projekt zakłada współpracę instytucjonalną, w szczególności w ramach Konwencji Karpackiej, w celu ochrony gatunków i tworzenia transgranicznych korytarzy ekologicznych dla dzikiej przyrody. Ponadto chcemy przeciwdziałać zanieczyszczeniu powietrza i gleby i ograniczać negatywny wpływ turystyki na przyrodę.

Prace nad projektem Strategii Karpackiej zostały sfinalizowane w połowie 2018 r. MFiPR zleciło opracowanie ekspertyzy, której częścią było porównanie projektu Strategii Karpackiej i unijnego Nowego Zielonego Ładu. Do 2050 r. UE ma ambicje stać się przestrzenią neutralną dla klimatu. Środkiem do tego celu jest przygotowanie na poziomie europejskim regulacji, które pozwolą przekształcić to zobowiązanie we wspólne prawo.

Najważniejszym dokumentem, który programuje proces przygotowań w tym zakresie jest właśnie Strategia Europejskiego Zielonego Ładu.

Z przeprowadzonej analizy porównawczej wynika zgodność zapisów Strategii Karpackiej na ogólnym poziomie z priorytetowymi obszarami polityki o znaczeniu europejskim. Dotyczy to szczególnie kwestii związanych z inteligentnym, zrównoważonym wzrostem gospodarczym sprzyjającym włączeniu społecznemu, zieloną transformacją oraz transformacją cyfrową – podkreślała Jarosińska-Jedynak.

Celem działań Polski, która zainicjowała projekt Strategii Karpackiej jest uzyskanie poparcia dla projektu krajów karpackich, w tym rządu rumuńskiego. Dopiero jednomyślność na poziomie Rady UE pozwala na formalne uruchomienie procesu przyjęcia piątej makro-regionalnej strategii UE.

Panel „Plan Odbudowy dla Europy. Krajowy Plan Odbudowy. Strategia Karpacka” był moderowany przez Jerzego Kwiecińskiego, wiceprezesa zarządu Banku Pekao. W dyskusji panelowej wzięli udział Konrad Szymański, minister do spraw Unii Europejskiej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Jan Hudacky, konsul honorowy RP w Preszowie, b. Deputowany Rady Narodowej. Głos w dyskusji zabrał Peter Kremský, przewodniczący Komisji Spraw Gospodarczych.

{"register":{"columns":[]}}