W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pieniądze na rozwój dla Cieszyna

11.04.2022

Powołanie Szkoły Rzemiosł i Szkoły Liderów Miasta Cieszyn - będzie możliwe z dofinansowaniem Funduszy norweskich. Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda podpisał umowę dofinansowania w ramach Programu „Rozwój lokalny”. Cieszyn otrzyma ponad 15 mln zł na realizację planów rozwoju miasta.

minister i burmistrz Cieszyna prezentują podpisaną umowę o dofinansowanie

Efektem zainwestowania środków z Funduszy norweskich i środków krajowych będzie zwiększenie dostępności i atrakcyjności turystycznej Zamku Cieszyn. Miasto wykorzysta lokalne tradycje dla przemysłów kreatywnych. Zaplanowano uporządkowanie i wzbogacenie terenów zielonych na cele rekreacyjno-edukacyjne wokół miasta i w śródmieściu. Z tego skorzystają nie tylko mieszkańcy, ale także turyści

- mówił minister Grzegorz Puda podczas uroczystego podpisania umowy, które odbyło się w siedzibie MFiPR.

Przygotowane plany: rozwoju lokalnego i instytucjonalnego przewidują wiele uzupełniających działań. Wcześniej udzielone szerokie wsparcie merytoryczne pomoże w przyszłości miastu skutecznie starać się o środki z innych źródeł, unijnych i krajowych.

Umowę na realizację projektu „Cieszyn – miasto samowystarczalne” podpisała w imieniu miasta burmistrz Gabriela Staszkiewicz.

Fundusze norweskie i EOG

Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. Fundusze norweskie) są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim.

Pieniądze na rozwój polskich miast pochodzą ze specjalnej puli środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. W zamian za to te trzy kraje mają dostęp do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, mimo że nie są jej członkami.

Polska już po raz trzeci będzie korzystać z tych środków. Do dyspozycji na lata 2014-2021 mamy 809 mln euro. Umowa na realizację Programu „Rozwój lokalny" opiewa na sumę - 117,6 milionów, z czego 15 proc. tej kwoty, czyli 17,6 mln euro to wkład krajowy.

{"register":{"columns":[]}}