W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwszy dzień Forum Ekonomicznego w Karpaczu za nami

07.09.2021

Pod hasłem „Europa w poszukiwaniu przywództwa” 7 września rozpoczęła się jubileuszowa, 30. edycja Forum Ekonomicznego w Karpaczu. W dyskusjach panelowych uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Wiceministrowie funduszy i polityki regionalnej: Waldemar Buda, Jacek Zalek i Małgorzata Jarosińska-Jedynak mówili między innymi o rewitalizacji, funduszach unijnych na lata 2021-2027 i innowacjach.

budynek Hotelu Gołębiewski w Karpaczu - miejsce konferencji Forum Ekonomicznego

Forum Ekonomiczne to jedno z największych wydarzeń ekonomicznych w Polsce. Tu spotkają się przedstawiciele rządu, świata biznesu i nauki oraz eksperci, aby rozmawiać o aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej.

Rewitalizacja do 2023 r. – stan, podejście, nowa perspektywa

O wyzwaniach rewitalizacji mówił wiceminister Waldemar Buda. Polskie miasta i miasteczka w porównaniu do miast państw Europy Zachodniej są na początku procesu rewitalizacji. Polska definicja rewitalizacji jest także znacznie szersza niż ta znana w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy we Francji i nie skupia się tylko na aspektach przestrzennych czy technicznych, ale przede wszystkich podkreśla kwestie społeczne, które są znacznie trudniejsze do uchwycenia i do rozwiązania.

Trudniejszą częścią inwestycji rewitalizacyjnych są aspekty społeczne. Widzimy odremontowane obiekty, ale do budynków nie wracają dotychczasowi mieszkańcy. To jest wyzwanie przy realizacji rewitalizacji – mówił wiceminister Waldemar Buda.

Na bazie polskiego systemu rewitalizacji i doświadczeń polskich miast został zbudowany system rewitalizacji w Mołdawii. Ponadto polskie doświadczenia wskazywane są jako dobra praktyka w publikacji „Zrównoważone i ponowne wykorzystanie przestrzeni i budynków”, która jest wynikiem współpracy dwóch partnerstw w ramach Agendy Miejskiej.

Zwiększanie konkurencyjności krajowych przedsiębiorstw poprzez innowacje

Moderatorem spotkania „Zwiększenie konkurencyjności krajowych przedsiębiorstw poprzez innowacje” był wiceminister Jacek Żalek.

Polska jest nie tylko w Europie, ale również w skali świata, rozpoznawalna ze względu na wysokiej jakości specjalistów, co zawdzięczamy dobrej edukacji – mówił otwierając dyskusję panelową wiceminister Jacek Żalek.

Wzrost nakładów na działalność B+R tworzy warunki do tego, aby polska gospodarka mogła stawać się coraz bardziej innowacyjna i przejść z fazy korzystania z technologii zagranicznych, do etapu, w którym coraz więcej firm krajowych będzie wykorzystywać wyniki badań oraz innowacje do wzmacniania swojej pozycji na rynku.

W latach 2014-2019 o 69 proc. wzrosła liczba podmiotów prowadzących działalność B+R. W 2014 r. było ich niespełna 3,5 tysiące, a w 2019 roku ponad 5,8 tysiące. W tym samym okresie z Funduszy Europejskich dofinansowano niemal 6,5 tys. projektów dotyczących działalności badawczej i innowacyjnej, z których ponad 90% realizowanych jest przez przedsiębiorstwa.

Nowa polityka spójności i gospodarka po pandemii

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak wzięła udział w panelu „Nowa Polityka Spójności”.

Minister Jarosińska-Jedynak została zapytana między innymi o to, jaka będzie polityka spójności w nowej perspektywie.

Fundusze Europejskie na lata 2021-2027 to 72,2 miliarda euro z polityki spójności oraz 3,8 mld euro środków z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Łącznie to 76 miliardów euro, które zainwestujemy w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne – wyjaśniła wiceminister Jarosińska-Jedynak i dodała – Na to, jak zainwestujemy fundusze unijne wpływ mają trzy główne czynniki: polskie potrzeby rozwojowe, priorytety unijne, takie jak na przykład badania, innowacje, cyfryzacja, klimat i środowisko oraz zapisy unijnych rozporządzeń. Są tam wskazane konkretne cele oraz różne ograniczenia, np. takie, że 30 proc. środków musi trafić na inwestycje z zakresu zielonej gospodarki.

Wiceszefowa w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej na pytanie o to, jaki wpływ na programowanie funduszy unijnych na lata 2021-2027 miała pandemia odpowiedziała, że należy na to spojrzeć w dwóch perspektywach.

Pierwsza z nich to perspektywa rozwojowa na najbliższe lata, czyli rozwój oparty na innowacyjności, nowych i zielonych technologiach, transformacji w stronę gospodarki opartej na wiedzy i konkurencyjności. Druga to oczywiście perspektywa postcovidowa i konieczność przeciwdziałania dalszym skutkom pandemii. Te dwie perspektywy w dużej mierze determinują kierunki, na jakie będziemy przeznaczać środki UE w latach 2021-2027 – zaznaczyła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}