W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-ukraińska debata o zarządzaniu rozwojem

07.07.2022

Doświadczenia Ukrainy w rozwoju w czasach kryzysu i odbudowy były tematem dyskusji przedstawicieli Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk oraz Ukraińskiej Narodowej Akademii Nauk. W spotkaniu z polskimi i ukraińskimi naukowcami uczestniczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała.

Grupa mężczyzn przy stole, na którym stoją proporczyki Polski i Ukrainy. Za nimi flagi PL i UE.

Nasze kraje łączą dwie terytorialne polityki rozwoju - prace nad projektem Strategii Karpackiej oraz programy współpracy transgranicznej

– mówił wiceminister Marcin Horała.

Wiceminister wyjaśnił, że czekamy na akceptację Komisji Europejskiej programu Interreg Polska-Ukraina na lata 2021-2027. Nowy program koncentruje się wokół pięciu priorytetów: środowisko, zdrowie, turystyka, współpraca oraz granice. W nowej perspektywie finansowej szczególne wsparcie otrzymają projekty podnoszące bezpieczeństwo na granicy polsko-ukraińskiej, czyli rozbudowa infrastruktury przejść granicznych oraz wspólne szkolenia służb granicznych i celnych.

W związku z kryzysem na granicy białoruskiej oraz atakiem Rosji na Ukrainę zrezygnowaliśmy ze współpracy z Rosją i Białorusią w programach Interreg 2021-2027. Wzmacniamy natomiast naszą współpracę z Ukrainą

– dodał Marcin Horała.

Dyskusja dotyczyła wielu aspektów zarządzania rozwojem. Poruszono kwestie dokumentów strategicznych i planistycznych, rozwoju na poziomie regionalnym i lokalnym, szans włączenia Ukrainy w program badań Europejskiej Sieci Obserwacyjnej Rozwoju Terytorialnego i Spójności Terytorialnej (ESPON).

Rozmawiano o wyzwaniach sektora rolnictwa oraz możliwości wykorzystania doświadczeń Polski w zakresie narzędzi rozwoju terytorialnego.

Debata dotyczyła również sytuacji związanej z planowaniem strategicznym i przestrzennym w Ukrainie. Omówiono trudności wynikające z aktualnej sytuacji. Obecne uwarunkowania zaburzają założenia strategicznego programowania rozwoju i ich realizację w tym kraju. Tym samym pogłębiają się już istniejące zróżnicowania terytorialne.

Naukowcy stwierdzili, że spotkanie polskiej i Ukraińskiej Akademii Nauk stanowiło ważne forum wymiany doświadczeń, która przyczyni się do dalszego programowania rozwoju i odbudowy Ukrainy. Przedstawiciele nauki wyrazili nadzieję na kolejne polsko-ukraińskie spotkania i kontynuację wspólnej dyskusji o rozwoju terytorialnym.

Przebieg posiedzenia można obejrzeć na kanale YouTube Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

{"register":{"columns":[]}}