W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-węgierskie rozmowy o Funduszach Europejskich w nowej perspektywie

05.11.2021

Minister Grzegorz Puda oraz wiceminister Waldemar Buda spotkali się z przedstawicielami Kancelarii Premiera Węgier – sekretarzem stanu Szabolcs’em Agosthazy’m oraz podsekretarzami stanu: Gergely’m Vartus’em i Zsolt’em Leveleki’m. Rozmowy dotyczyły między innymi polityki spójności oraz Krajowych Planów Odbudowy.

Od lewej minister Puda, w środku wiceminister z Węgier, po prawej wiceminister Buda. Panowie stoją na tle flag Polski, Węgier i Unii Europejskiej

Fundusze Europejskie na lata 2021-2027 to 72,2 miliarda euro z polityki spójności oraz 3,8 mld euro środków z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Łącznie to około 76 miliardów euro dla Polski. Jak je zainwestujemy określa Umowa Partnerstwa, która jeszcze w listopadzie powinna być przedmiotem obrad Rady Ministrów. Następnie dokument trafi do Komisji Europejskiej

– powiedział minister Grzegorz Puda.

Jak zaznaczył minister Grzegorz Puda fundusze unijne razem ze środkami krajowymi będą wspierać krajowe potrzeby – innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację, sprawy społeczne.

Wiceminister Waldemar Buda poprowadził część spotkania, która dotyczyła Krajowego Planu Odbudowy (KPO), czyli polskiego projektu wykorzystania środków z Funduszu Odbudowy.

Jednym z punktów było powołanie Komitetu Monitorującego KPO w I kwartale 2022 r. Będzie to główny podmiot zapewniający prawidłowość wdrażania KPO m.in. poprzez monitorowanie realizacji zawartych w KPO reform i inwestycji i nadzór nad prawidłowym wydatkowaniem środków finansowych.

W Komitecie reprezentowane będą instytucje odpowiedzialne za reformy oraz inwestycje i przedstawiciele samorządów, partnerów społecznych i gospodarczych oraz organizacji pozarządowych.

Chcemy stworzyć płaszczyznę do szerokiej współpracy dla wszystkich zainteresowanych

– powiedział wiceminister Waldemar Buda.

Proces przygotowania KPO przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej prowadzony był dwutorowo.

Resorty, regiony oraz przedsiębiorstwa zgłaszały propozycje projektów do wsparcia. Równolegle przygotowaliśmy matrycę, w której określiliśmy potrzebne reformy oraz inwestycje, które mogą je uzupełniać. Braliśmy również pod uwagę Zalecenia Rady dla Polski na rok 2019 i 2020

– przypomniał wiceminister Buda.

Krajowy Plan Odbudowy został przekazany do Komisji Europejskiej w terminie, czyli 3 maja 2021 roku. Wcześniej dokument poddano szerokim konsultacjom społecznym.

{"register":{"columns":[]}}