W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt Gospostrateg

O projekcie Gospostrateg

Prace nad KRK 2050 prowadzimy w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów oraz Instytutem Ochrony Środowiska – w ramach projektu GOSPOSTRATEG III: Operacjonalizacja Systemu Zarządzania Rozwojem Polski. Udoskonalenie i wprowadzenie innowacyjnych i skutecznych rozwiązań do systemu społeczno-gospodarczego i przestrzennego w ramach długookresowego programowania polityki rozwoju.

Głównym celem projektu jest wypracowanie (na podstawie badań naukowych) i wdrożenie dwóch kluczowych elementów systemu zintegrowanego zarządzania rozwojem kraju – Koncepcji Rozwoju Kraju do 2050 r. i Modelu Struktury Przestrzenno-Funkcjonalnej Kraju (wynikających ze znowelizowanej w 2020 r. ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju). Zgodnie z czym prace nad Koncepcją Rozwoju Kraju są jednym z elementów projektu Gospostrateg, a sam projekt wykracza poza nie i przewiduje szersze spektrum działań i produktów. Należy więc wyraźnie rozróżnić oba procesy i nie traktować jako tego samego tworzenia Koncepcji Rozwoju Kraju 2050 z realizacją projektu Gospostrateg.

Prace prowadzone w jego ramach przebiegają w podziale na trzy główne etapy:

  • Badania podstawowe (identyfikacja trendów społeczno-gospodarczych i środowiskowych w Polsce i na świecie)
  • Prace rozwojowe (identyfikacja wyzwań rozwojowych Polski oraz budowa scenariuszy rozwoju Polski do roku 2050)
  • Prace przedwdrożeniowe (opracowanie Koncepcji Rozwoju Kraju 2050, budowa potencjału do zintegrowanego planowania i zarządzania rozwojem oraz do jego wdrożenia, pilotaż zintegrowanego podejścia na poziomie krajowym).

Wyniki prowadzonych w trakcie projektu badań naukowych posłużą do planowania, wdrażania i oceny polityk publicznych w zakresie zintegrowanego i zrównoważonego rozwoju, a ich głównymi odbiorcami mają być podmioty prowadzące politykę rozwoju – rząd i samorząd. Realizacja projektu przyczyni się do wdrożenia podejścia zintegrowanego i terytorialnego w polityce rozwoju, a tym samym do zwiększenia jej skuteczności.

Projekt finansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Strategicznego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” GOSPOSTRATEG III w latach 2021-2024

Materiały

Zewnętrzna strona internetowa poświęcona KRK

O Konsorcjum

Projekt Gospostrateg, a co za tym idzie prace nad Koncepcją Rozwoju Kraju 2050 realizowane są przez konsorcjum w następującym składzie:

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Materiały

Co robimy

Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy

Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB)  instytut resortowy, nadzorowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Nadrzędnym celem Instytutu jest tworzenie naukowych podstaw ochrony środowiska, dostarczanie wiedzy administracji rządowej i samorządowej oraz podmiotom gospodarczym, a także podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw ekologicznych społeczeństwa. Zgodnie ze statutem, Instytut prowadzi badania naukowe i prace badawczo-rozwojowe na rzecz rozwoju gospodarki, dotyczące ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju, przeciwdziałania zmianom klimatu oraz racjonalnego korzystania ze środowiska i jego zasobów. Instytut prowadzi także badania i wykonuje oceny stanu środowiska, w tym w ramach monitoringu środowiska. W strukturze organizacyjnej Instytutu znajduje się Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE), którego podstawowym zadaniem jest administrowanie unijnym system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) w Polsce, w tym prowadzenie polskiej część unijnego rejestru. Wysokie kwalifikacje, duża aktywność i zaangażowanie kadry Instytutu, a także odpowiadający standardom europejskim poziom prowadzonych prac badawczych i rozwojowych, przyczyniły się do uzyskania pozycji liczącego się ośrodka badawczego zarówno w krajowym środowisku naukowym, jak i za granicą, a także wiarygodnego, w pełni profesjonalnego partnera dla środowiska gospodarczego. Baza laboratoryjna Instytutu jest wyposażona w nowoczesną aparaturę badawczą, a infrastruktura techniczna spełnia wysokie wymagania, niezbędne do prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych na najwyższym, światowym poziomie.

Materiały

Strona IOŚ - PIB

Instytut Rozwoju Miast i Regionów

Instytut badawczy, nadzorowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, prowadzący działalność badawczo-rozwojową w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego, rewitalizacji, mieszkalnictwa, polityki regionalnej, zarządzania publicznego i szeroko rozumianych procesów rozwoju miast i ich obszarów funkcjonalnych. Wyniki prac realizowanych przez Instytut stanowią źródło wiedzy wykorzystywanej przez ministerstwa i urzędy centralne oraz władze samorządowe różnych szczebli. Instytut Rozwoju Miast i Regionów posiada bogate doświadczenie w realizacji i zarządzaniu krajowymi i zagranicznymi projektami badawczymi, finansowanymi m.in. ze środków funduszy europejskich, Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Centrum Nauki. Doświadczenia aplikacyjne Instytutu obejmują m.in. realizację projektów Polskiej Pomocy Rozwojowej we Lwowie, realizację szeregu projektów szkoleniowych i doradczych, organizację dużych konferencji naukowo-branżowych, opracowanie dokumentów planistycznych i wdrożeniowych dla samorządów.

Materiały

Strona IRMiR

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}