W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przedsięwzięcia pod patronatem MFiPR wspierają samorządy w rozwoju

20.06.2023

Partnerska Inicjatywa Miast, Centrum Wsparcia Doradczego, Program Rozwój Lokalny czy Urban Lab to najważniejsze instrumenty wsparcia samorządów różnego szczebla w całej Polsce, oferowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. O działaniach, które inicjujemy i koordynujemy mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas XXIX Podkarpackiej Konferencji Samorządów Terytorialnych w Arłamowie.

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak w mównicy z mikrofonem na tle banerów

Partnerska Inicjatywa Miast (PIM) jest flagowym projektem MFiPR, którego celem jest wspieranie zrównoważonego rozwoju miast. PIM jest odpowiedzią na zgłaszaną przez samorządy potrzebę wymiany wiedzy i doświadczeń między miastami oraz innymi podmiotami zaangażowanymi w kształtowanie i realizację polityki miejskiej. To także dobre źródło pozyskiwania pomysłów na wzmacnianie potencjału rozwojowego polskich miast

– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jak wyjaśniła wiceminister, PIM realizowany jest w grupach tematycznych tzw. sieciach, w skład których wchodzi po dwóch przedstawicieli każdego miasta (zespół projektowy). Udział w pracach sieci, w oparciu o wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy miastami oraz wsparcie eksperta tematycznego, przyczynia się do właściwej identyfikacji lokalnych wyzwań, wypracowywania kierunków postępowania i rozwiązań adekwatnych do lokalnych potrzeb i możliwości.

Kolejną inicjatywą, która wspiera partnerstwa samorządów lokalnych, jest Centrum Wsparcia Doradczego (CWD). Obecnie MFiPR realizuje kolejną edycję projektu - CWD Plus. Celem przedsięwzięcia jest wzmocnienie kompetencji gmin i powiatów do zarządzania strategicznym rozwojem lokalnym w partnerstwach społeczno-gospodarczych.

Podczas konferencji podsumowującej efekty działania projektu, która odbyła się 19 czerwcz 2023 r., minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda powiedział:

Korzyści z realizacji wspólnych przedsięwzięć przez partnerstwa samorządów odczują przede wszystkim mieszkańcy poszczególnych miejscowości. W ramach partnerstw uda się też rozwiązywać problemy, które są ponadlokalne, wychodzą poza granicę danego samorządu.

Dzięki przemyślanym i dobrze przygotowanym projektom samorządy mogą rozwijać się szybciej i lepiej. Dlatego wspieramy współpracę ponad granicami administracyjnymi

– dodała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Inicjatywa CWD Plus angażuje obecnie ponad 700 samorządów z 76 partnerstw.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej jest operatorem Programu Rozwój Lokalny. Jego celem jest wsparcie małych i średnich miast w wypracowaniu i wdrożeniu przez nie zrównoważonego i systemowego podejścia do rozwoju lokalnego. Pieniądze na ograniczenie negatywnych zjawisk rozwojowych i podniesienia standardu życia mieszkańców tych miast pochodzą ze specjalnej puli środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. Polska już po raz trzeci z nich korzysta. Całkowity budżet programu to 117,6 mln euro, z których 100 mln euro stanowią środki Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a 17,6 mln euro wkład krajowy.

Wiceminister przedstawiła także projekt Urban Lab. To kolejne narzędzie, w ramach którego MFiPR współpracuje z samorządami. Inicjatywa jest przestrzenią wypracowywania innowacyjnych miejskich rozwiązań i pomysłów, które mają prowadzić do poprawy jakości życia mieszkańców miast.

To tylko wybrane przedsięwzięcia, które Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oferuje jednostkom samorządu terytorialnego w całej Polsce, zapewniając im wsparcie finansowe, doradcze i eksperckie.

{"register":{"columns":[]}}