W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmawiamy o przyszłości polityki regionalnej

07.01.2019

Zwiększenie spójności rozwoju kraju, wzmacnianie regionalnych przewag konkurencyjnych oraz podniesienie jakości zarządzania i wdrażania polityk ukierunkowanych terytorialnie to główne cele Projektu Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030, do którego opinie zbiera Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. W pierwszych spotkaniach konsultacyjnych w regionach wzięli udział przedstawiciele kierownictwa resortu – w Lidzbarku Warmińskim wiceminister Małgorzata Zielińska oraz w Tarnowie wiceminister Adam Hamryszczak.

Dzisiaj rozpoczęły się konferencje regionalne, które przybliżą cele, kierunki interwencji oraz mechanizmy wdrażania polityki regionalnej, zaproponowane przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 (KSRR).

Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego to podstawowy dokument strategiczny polityki regionalnej państwa. Będzie on obowiązywać do 2030 roku. KSRR rozwija postanowienia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w zakresie obszaru rozwój społecznie wrażliwy i terytorialnie zrównoważony. Dokument identyfikuje cele polityki regionalnej oraz działania i zadania, jakie dla ich osiągnięcia powinien podjąć rząd, samorządy województw, samorządy powiatowe i gminne oraz pozostałe podmioty zaangażowane w tę politykę.

W Lidzbarku Warmińskim z samorządowcami województwa warmińsko-mazurskiego spotkała się wiceminister Małgorzata Zielińska.

"Projekt Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 kładzie nacisk na zrównoważony rozwój całego kraju. Odchodzimy od polityki, która wspierała tylko duże miasta. Chcemy wzmacniać konkurencyjność wszystkich regionów, miast i obszarów wiejskich" – mówiła wiceminister Zielińska. 

Podsekretarz stanu podkreślała potencjał województwa warmińsko- mazurskiego w sferze: gospodarki wodnej, przemysłu drzewnego i meblarskiego oraz turystki. Zielińska przekonywała, że te branże powinny tworzyć osie rozwoju regionu.

"Chcemy dostrzegać w regionach to, co jest wyjątkowe i cenne. Będziemy wykorzystywać inteligentne specjalizacje i na nich budować konkurencyjność" – podkreślała wiceminister. 
W Tarnowie o zapisach w Strategii z przedstawicielami regionu Małopolski rozmawiał wiceminister Adam Hamryszczak, który przekonywał, że nowy model rozwoju to rozwój odpowiedzialny, czyli taki, który zapewnia dobrobyt nie tylko nam współcześnie żyjącym, ale w równym stopniu także przyszłym pokoleniom.

Wiceminister przemawia na scenie. Za nim na ekranie wyświetlony jest napis: "Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego". Przed nim siedzą uczestnicy konferencji.

Wiceminister podkreślał, że rolą państwa - w porozumieniu z samorządami województw i samorządami lokalnymi, które są najbliżej mieszkańców – jest stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju – legislacyjnych, finansowych i instytucjonalnych.

Zdaniem A. Hamryszczak, aby dokonać rzeczywistej zmiany musimy usprawnić warunki współpracy na wszystkich poziomach zarządzania oraz lepiej komunikować z mieszkańcami i przedsiębiorcami.

"Większe zaangażowanie lokalnych samorządów - gminnych i powiatowych w kreowanie rozwoju oraz aktywna współpraca z samorządem województw pozwala na lepsze planowania inwestycji, które poprawią nam wszystkim warunki życia" - mówił wiceminister Adam Hamryszczak. 

Spotkania konsultacyjne Projektu Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 będą kontynuowane we wszystkich regionach Polski do końca stycznia.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
30.01.2019 14:42 Emilia Chmiel
Pierwsza publikacja:
30.01.2019 14:42 Emilia Chmiel
{"register":{"columns":[]}}