W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozwój dokonuje się lokalnie

16.07.2021

Jednym z aktualnych wyzwań polityki rozwoju jest jej integracja i wzmacnianie na poziomie lokalnym, regionalnym i ponadregionalnym – powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak na konferencji „Zintegrowane planowanie rozwoju – szansa dla samorządów”. Organizatorem debaty był Związek Miast Polskich oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Cztery osoby (trzech mężczyzn i kobieta - minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak) siedzą na scenie. Przed nimi zarys ludzi na widowni. Za nimi ekran z napisem Zintegrowane planowanie rozwoju - szansa dla samorządów. Kolbuszowa, 16 lipca 2021 r.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej wzięła udział w panelu „Jakiej polityki terytorialnej oczekują polskie samorządy?”.

Widzimy potrzebę zwiększania odpowiedzialności samorządu za procesy kreowania warunków do rozwoju oraz przygotowania przemyślanych projektów zorientowanych na poprawę sytuacji społeczności lokalnych. W tym zakresie szczególnie ważne jest zintegrowane podejście samorządów do rozwoju, w wymiarze terytorialnym, przestrzennym i sektorowym

podkreśliła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) wspiera samorządy w opracowaniu lokalnych strategii.

W podręczniku „Strategia rozwoju krok po kroku”, który jest dedykowany gminom, opisujemy cały proces przygotowania dokumentu. Publikacja jest dostępna na naszej stronie internetowej. Zawiera m.in. wskazówki dotyczące modelu struktury funkcjonalno-przestrzennej gminy oraz praktyczne porady przygotowane w oparciu o wiedzę ekspercką oraz na bazie dobrych praktyk

wyjaśniła wiceminister.

Wśród innych inicjatyw MFiPR adresowanych do jednostek samorządu terytorialnego (JST) należy wymienić Centrum Wsparcia Doradczego (CWD). CWD jest obecnie wdrażany w formie pilotażowego wsparcia w 38 partnerstwach samorządów w 15 województwach. Na Podkarpaciu są to 4 partnerstwa: Partnerstwo gmin powiatu Kolbuszowskiego, Zagłębie Ambitnej Turystyki, Partnerstwo gmin powiatu Brzozowskiego i Partnerstwo Roztocze Środkowe, które położone jest na pograniczu z woj. lubelskim.

To pokazuje, że polskie samorządy mają potencjał do współpracy i tworzenia doskonalszych zintegrowanych dokumentów, a w efekcie do lepszego organizowania życia społecznościom lokalnym

podkreśliła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Kolejnym instrumentem istotnym dla zintegrowanego planowania rozwoju jest, realizowany przez MFiPR, program „Rozwój Lokalny”. finansowany z Funduszy Norweskich EOG. Po wielomiesięcznych przygotowaniach 29 miast przeszło do III etapu konkursu i otrzymało wsparcie ok. 3,5 mln euro każde. Łącznie do polskich miast trafiło ponad 102 mln euro na realizację kompleksowych projektów rozwojowych. W woj. podkarpackim  beneficjentami programu są: Jarosław, Jasło, Krosno, Nisko, Przemyśl, Stalowa Wola.

Pandemia oraz wcześniejsze trendy w polityce regionalnej, pokazują rosnącą rolę samorządów lokalnych w prowadzeniu skutecznej polityki rozwoju.

Dostrzegamy, jak ważna jest umiejętność współpracy pomiędzy samorządami w różnych obszarach

– podsumowała wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Materiały

Strategia rozwoju krok po kroku – podręcznik dla gmin