W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sesje plenarne

3P

Power speech - Miejskie narracje nadziei

Jak budować opowieści i miejskie narracje, które porwą mieszkanki i mieszkańców miast? W swoim wprowadzeniu do tegorocznego PIM Alumni Martyna Obarska, wiceredaktorka naczelna „Magazynu Miasta” oraz liderka programu „Odporne Miasto” w centrum Badań nad Zmianą Klimatu i Zrównoważonym Rozwojem SWPS, opowiedziała o tym, jak budować opowieści i miejskie narracje, które porywają mieszkanki i mieszkańców miasta. Na podstawie konkretnych przykładów z naszego regionu, Europy i świata opowiedziała jak: troska, zaangażowanie, interdyscyplinarność i eksperyment pozwalają na budowanie nie tylko odpornych miast, ale także porywających miejskich narracji. Wśród przywoływanych przykładów miejskich realizacji pojawiła się m.in. Nová Cvernovka - centrum kulturalne na obrzeżach Bratysławy, a także dzielnica De Cuvel w północnym Amsterdamie. Jako przykład zrozumienia koncepcji troski w polityce miejskiej podała przykład dzielnic troski organizowanych w Bogocie oraz inicjatywy społeczne z Barcelony opisane w najnowszej książce Aleksandry Zemke „Współtworzone. Innowacje społeczne w Barcelonie”.
Wszystkie przywołany przykłady pokazywały mechanizm budowania narracji, które mogą porwać, zachęcić do działania i zaktywizować do podejmowania wyzwań.

Panel dyskusyjny - Sprawcze miasta w obliczu szans i wyzwań

Następnie uczestnicy mieli szansę posłuchać o wdrażaniu kluczowych elementów troskliwych polityk miejskich na przykładzie czterech miast, które wzorowo poradziły sobie z kryzysami, jakie ich spotkały i mogą być źródłem inspiracji dla innych.
Przedstawiciele miast: Pleszewa, Przemyśla, Rzeszowa i Żor spotkali się na panelu dyskusyjnym Sprawcze miasta w obliczu szans i wyzwań, by odpowiedzieć na pytanie czy musimy czekać na kryzys, aby ruszyć dalej i zmieniać się dla mieszkańców. Cztery miasta z różnych regionów, różnej wielkości, a przede wszystkim z różnymi specyficznymi wyzwaniami pokazały, że kryzys można przekuć w impuls do pozytywnej zmiany.
Szereg skutecznych rozwiązań wdrażanych w tych miastach ma charakter unikalny i trudny, czy wręcz niemożliwy do skopiowania. Jednak w każdym z czterech miast włodarze wskazali na działania, które mogą służyć jako inspiracja dla innych miast. W przypadku Przemyśla – bazując na unikalnym doświadczeniu związanym z kryzysem uchodźczym będącym efektem rosyjskiej agresji na Ukrainie – jest to modelowanie procesów zarządzania kryzysowego w mieście. W przypadku Żor i Pleszewa warto ze szczególną uwagą zapoznać się z prowadzoną przez nie konsekwentną polityką mieszkaniową, polegająca na budowaniu zdywersyfikowanego portfolio dostępnych mieszkań. Z kolei Rzeszów to miasto, które od lat z powodzeniem wdraża rozwiązania z obszaru smart city, co optymalizuje procesy zarządzania miastem i służy dynamizacji jego rozwoju.   
Uczestnicy panelu zgodnie stwierdzili, że kryzys czy kryzysy to stałe uwarunkowanie funkcjonowania współczesnych miast i stały element procesu zarządzania nimi. Ten immanentny kryzys jest ważnym katalizatorem i motywatorem dla podejmowania działań i służy budowaniu odpornych, rezylientnych miast, zdolnych do adaptowania się i budowania swoich przewag w wymagającym środowisku.

Cyfrowa transformacja - Doświadczenia Poznania

Podczas ostatniego plenarnego dnia wydarzenia uczestnicy mieli okazję zapoznać się z historią i przebiegiem oraz osiągnięciami cyfrowej transformacji Poznania. Miasto postawiło na budowanie społeczeństwa informacyjnego oraz otwartość systemów i danych poprzez współpracę z użytkownikami. Poznań rozwija platformę Internetowego Asystenta Radnego Osiedlowego, a w 2021 roku uruchomił aplikację Smart City Poznań, która integruje różne usługi i informacje dla mieszkańców, zapewniając wygodniejsze i bardziej zintegrowane życie w mieście. Szczególną uwagę zwrócono na współpracę miasta z wyjątkowym partnerem, Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, które dostarcza miastu zaawansowaną infrastrukturę ICT i wspiera projekty naukowe oraz komercyjne. To dzięki tej współpracy Poznań może pochwalić się platformą Proste Pismo, służącą do upraszczania pism i dokumentów pod kątem językowym oraz nowopowstałą platformą do otwierania i udostępniania danych.
Poniżej znajdą Państwo prezentacje dotyczące cyfrowej transformacji Poznania.

 

Materiały

Prezentacja Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego
Prezentacja​_Poznańskiego​_Centrum​_Superkomputerowo-Sieciowego.pdf 2.12MB
Prezentacja Urzędu Miasta Poznania
Prezentacja​_Urzędu​_Miasta​_Poznania.pdf 1.76MB
{"register":{"columns":[]}}