W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie OECD na szczeblu ministerialnym ws promowania i umożliwiania odpowiedzialnego prowadzenia biznesu w gospodarce globalnej

14.02.2023

14 lutego 2023 r. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak uczestniczyła w Paryżu w spotkaniu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) na szczeblu ministerialnym nt. odpowiedzialnego prowadzenia biznesu w gospodarce globalnej.

Ekrany ze zdjęciem wiceminister.

W spotkaniu wzięli udział ministrowie z 51 państw, które aktualnie wdrażają „Wytyczne OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych”, będące podstawowym standardem odpowiedzialnego prowadzenia biznesu (responsible business conduct - RBC) wypracowanym w ramach OECD i jednocześnie najstarszym międzynarodowym standardem w tym zakresie.

Dyskusje podczas spotkania koncentrowały się w szczególności na zagadnieniach odpowiedzialnego prowadzenia biznesu w kontekście handlu i inwestycji, działań sektora prywatnego, uwzględniających kryzys klimatyczny i przeciwdziałanie greenwashingowi w sektorze finansowym, a także wspierania transformacji cyfrowej poprzez odpowiedzialny rozwój, otwarte i respektujące prawo gospodarki cyfrowe oraz poszanowanie praw człowieka. 

Międzynarodowe instrumenty dotyczące odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju, zarówno te mające charakter twardego prawa jak i te mające charakter wytycznych czy zaleceń, mają fundamentalny wpływ na funkcjonowanie współczesnych przedsiębiorstw. Dlatego zależy nam na tym, aby standardy oraz praktyczne instrumenty wypracowane przez OECD w tym zakresie, były widoczne w rozwiązaniach prawnych dotyczących odpowiedzialnego biznesu

- powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Ministrowie rozmawiali także na temat działań, które mogłyby zwiększyć oddziaływanie odpowiedzialnego podejścia do prowadzenia biznesu w globalnej gospodarce, promowanie współpracy i zapewnienie wspólnych standardów w łańcuchach dostaw.

Aby skutecznie wdrażać podstawowe standardy odpowiedzialnego prowadzenia biznesu, szczególnie ważne wydaje się uwzględnianie tych zagadnień w strategicznych dokumentach i programach rządowych. W ten sposób chcemy zapewnić wzrost gospodarczy, sprzyjający włączeniu społecznemu, które przynosi korzyści i zmniejsza bariery dla grup szczególnie wrażliwych, takich jak np. osoby z niepełnosprawnościami

– podkreśliła wiceszefowa MFiPR. 

Po zakończeniu spotkania ministrów na temat odpowiedzialnego biznesu (15 lutego 2023 r.) zostanie przyjęta Deklaracja OECD w sprawie promowania i umożliwiania odpowiedzialnego prowadzenia biznesu w globalnej gospodarce. 

{"register":{"columns":[]}}