W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Warto pisać prosto!

15.11.2022

Właśnie o tym rozmawialiśmy podczas IV Forum Prostego Języka. Wybitni językoznawcy podzielili się z nami wiedzą na temat skutecznego przekazywania informacji. A przedstawiciele dwóch instytucji opowiedzieli o dobrych praktykach. Deklarację prostego języka podpisało aż 10 nowych urzędów.

Na scenie w sali konferencyjnej grupa osób stoi w szeregu. Za nimi na ekranie napis: "Prosto i kropka". Obok flagi PL i UE, kwiaty w donicach i mównica.

Prosty język to coś więcej niż moda. W tej chwili to konieczność. Żyjemy w świecie, w którym co chwila docierają do nas nowe wiadomości. A w natłoku informacji trudno wyłowić to, co naprawdę ważne. Dlatego potrzebujemy zwięzłych i przystępnych komunikatów.

W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej dążymy do tego, by prosty język stał się standardem w administracji. Wszyscy urzędnicy powinni mówić i pisać w taki sposób, by obywatele dobrze ich rozumieli. Dzięki prostemu przekazowi ludzie bez większego wysiłku dowiadują się, jak korzystać z usług publicznych. Poznają swoje prawa i obowiązki. Nabierają zaufania do urzędników, a oficjalne pisma przestają budzić w nich niechęć. I o to właśnie chodzi!

Jest nas coraz więcej

Na każdym forum deklarację prostego języka podpisują kolejne urzędy. W ten sposób zobowiązują się one, że będą stosować zasady przystępnej komunikacji. W tym roku do grona sygnatariuszy dołączyły:

  1. Główny Urząd Statystyczny,
  2. Urząd Statystyczny w Katowicach,
  3. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
  4. Komisja Nadzoru Finansowego,
  5. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
  6. Archiwum Akt Nowych,
  7. Urząd Miejski w Świętochłowicach,
  8. Główny Inspektorat Sanitarny,
  9. Centralny Ośrodek Informatyki,
  10. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

Szkiełko i oko

Forum to znakomita okazja do wymiany doświadczeń. Jak co roku zaprosiliśmy pasjonatów prostego języka. Doktor Małgorzata Majewska z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie opowiedziała nam, jak skutecznie przekazywać informacje z poszanowaniem odbiorcy. Cennych rad na temat przystępnego pisania o Funduszach Europejskich udzielił też dr hab. Paweł Nowak z Katedry Komunikacji Medialnej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dobrymi praktykami podzieliły się z nami miłośniczki prostego języka: Joanna Oręczuk z PZU SA oraz Małgorzata Trębińska z Centralnego Ośrodka Informatyki.

Więcej o nas

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej dba o przystępną i skuteczną komunikację. To właśnie my zapoczątkowaliśmy w Polsce trend upraszczania. Zaczęliśmy w 2010 r. od badania języka Funduszy Europejskich we współpracy z językoznawcami Uniwersytetu Wrocławskiego. Od tego czasu zachęcamy pracowników naszego ministerstwa, by pisali w prosty sposób. Prowadzimy też szkolenia. Wszystko pod hasłem „Prosto i kropka”.

Dowiedz się więcej o deklaracji prostego języka: www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/promocja/prosto-o-funduszach-europejskich-1/deklaracja-prostego-jezyka/

Instytucje zainteresowane podpisaniem deklaracji zapraszamy do kontaktu: prosty.jezyk@mfipr.gov.pl.

Poznaj zasady prostego języka: www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/promocja/prosto-o-funduszach-europejskich-1/

 

{"register":{"columns":[]}}