W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Jarosińska-Jedynak na Krynica Forum 2023

15.09.2023

Samorząd lokalny odgrywa istotną rolę w życiu społecznym każdego regionu i kraju. To właśnie tutaj, na szczeblu najbliższym obywatelom, podejmowane są decyzje dotyczące wielu obszarów, które wpływają na jakość życia mieszkańców. O wyzwaniach, jakie stoją przed samorządami w obliczu zmian klimatycznych mówiła podczas debaty wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Pięć osób podczas debaty siedzi w fotelach na scenie. Druga od prawej wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak mówi do mikrofonu.

Na wsparcie zielonej transformacji mamy zarezerwowane środki unijne w budżecie 2021-2027, zarówno z Polityki Spójności, jak i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji

– powiedziała sekretarz stanu Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jak dodała wiceminister, zaprojektowaliśmy odpowiednio też Krajową Politykę Miejską, aby wesprzeć samorządy w kreowaniu polityk na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu.

Wdrażanie działań adaptacji do zmian klimatu to szansa na nowe inwestycje poprawiające jakość życia mieszkańców. To także okazja dla gmin na oszczędności finansowe płynące z wykorzystania odnawialnych źródeł energii

– wskazała Jarosińska-Jedynak.

Podczas panelu „Samorząd lokalny - wyzwania na nowe czasy” rozmawiano także o narzędziach i strategiach zarządzania kryzysami, które mogą być wdrożone przez samorząd lokalny, aby zminimalizować ich skutki.

Samorządy regionalne mają dużą swobodę w planowaniu interwencji w ramach programów regionalnych

– powiedziała wiceszefowa MFiPR.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła również znaczenie współpracy ponadlokalnej. Przypomniała, że Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wprowadziło do porządku prawnego możliwość przygotowywania przez gminy lub ich związki strategii rozwoju lokalnego i ponadlokalnego. Przyczynia się ona do większego angażowania się samorządów lokalnych w planowanie, budowanie i realizację długoterminowych strategii ponad granicami administracyjnymi. Partnerska współpraca ponadlokalna jest ważnym aspektem budowania odporności samorządów. Sprawdziła się już w wielu sytuacjach.

Rolą wszystkich szczebli władzy jest jak najlepsze przygotowanie do zarządzania kryzysami, ale jedynie dzięki połączonym siłom i dobrej współpracy na linii rząd-samorządy możemy stawić czoła skutkom kryzysów takich jak pandemia czy wojna w Ukrainie

– podsumowała wiceminister.

{"register":{"columns":[]}}