W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Jarosińska-Jedynak na spotkaniu branży energetycznej w Rzeszowie

11.09.2023

Bezpieczeństwo energetyczne w kontekście transformacji energetycznej oraz zawirowań na rynku energii to główny wątek dyskusji podczas 8. konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. W wydarzeniu uczestniczyła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która mówiła o finansowaniu rozwoju energetyki w ramach Polityki Spójności oraz wyzwaniach dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak w mównicy na tle banerów

Państwa Unii Europejskiej zobowiązały się osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Celem Polski jest przeprowadzenie transformacji energetycznej, która nie tylko poprawi jakość środowiska i klimatu, ale także pobudzi gospodarkę i wyzwoli innowacyjność.

Prawie 22 mld euro z Polityki Spójności przeznaczymy na realizację celu „Bardziej przyjazna dla środowiska niskoemisyjna Europa”

- powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jak dodała wiceminister, w obszarze energetyki wsparcie skoncentruje się na efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych, energii odnawialnej oraz inteligentnych systemach i sieciach energetycznych. Dofinansowanie uzyskają także inwestycje na rzecz zeroemisyjnej i niskoemisyjnej mobilności miejskiej. Działania te będą wspierane głównie w ramach programów krajowych: Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko oraz Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, a także z programów regionalnych.

Najważniejszym instrumentem unijnym wspierającym transformację energetyczną i łagodzenie jej skutków jest Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Polska jest największym jego beneficjentem. Nasz kraj otrzymał 3,85 mld euro, które trafiło do pięciu województw: śląskiego (2,27 mld euro), dolnośląskiego (582 mln euro), wielkopolskiego (415 mln euro), łódzkiego (370 mln euro) oraz małopolskiego (265 mln euro)

– podkreśliła sekretarz stanu.

Pieniądze te zarządzane są w ramach programów regionalnych, a sposób ich wydatkowania oraz zakres terytorialny objęty wsparciem określają Terytorialne Plany Sprawiedliwej Transformacji.

Transformacja energetyczna musi odbywać się w sposób sprawiedliwy i zapewniać bezpieczeństwo obywateli

– powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Według wiceszefowej resortu funduszy i polityki regionalnej kwestia zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego jest silnie powiązana z sytuacją społeczno-gospodarczą. Aspekt ten stał się kluczowy w kontekście konsekwencji, jakie niesie za sobą agresja Rosji na Ukrainę.

Organizatorem konferencji jest Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza we współpracy z Politechniką Rzeszowską. Wydarzenie odbywa się w dniach 11-12 września 2023 r.

{"register":{"columns":[]}}