W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspieramy rozwój odpowiedzialnych polityk pracowniczych - inauguracja "Przewodnika CSR po bezpiecznym i zrównoważonym środowisku pracy"

28.05.2021

Od dziś jest dostępny "Przewodnik CSR po bezpiecznym i zrównoważonym środowisku pracy". Materiał pomoże stworzyć bezpieczne i przyjazne miejsce pracy. Publikację bezpłatnie można pobrać ze strony Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

grafika ze zdjęciem publikacji przewodnik CSR po bezpiecznym i zrównoważonym środowisku pracy

Publikacja powstała w ramach prac Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw - organu pomocniczego Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej.

Przewodnik podpowiada, jakie działania powinny podejmować firmy, aby rozwijać odpowiedzialne polityki pracownicze służące zdrowiu i bezpieczeństwu pracowników. Wskazuje i zachęca do inwestycji, które budują i rozwijają właściwe relacje pracownicze, zwiększają bezpieczeństwo i higienę pracy oraz wspierają równowagę w obszarze praca-życie, podnosząc jakość pracy i zadowolenie pracowników. Dzięki takiej postawie firmy zyskują przewagę konkurencyjną na rynku, łatwiej zdobywają i utrzymują zaangażowanych pracowników, ograniczają koszty wypadków przy pracy i nieobecności, a ponadto umiejętnie dostosowują się do trendów demograficznych i zmian na rynku pracy, a także zmieniających się oczekiwań pracowników.

Publikacja zawiera bazę dobrych praktyk oraz listę pytań kontrolnych, które pomogą zweryfikować, czy firma podejmuje działania, do których jest zobowiązana zgodnie z przepisami prawa oraz działania, które warto podejmować dobrowolnie w ramach polityki społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw w obszarze pracowniczym.

Przewodnik został przygotowany przez interdyscyplinarny zespół ekspertów i praktyków Grupy roboczej ds. relacji z osobami świadczącymi pracę działającej przy Zespole ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw. W skład grupy roboczej weszli przedstawiciele zarówno administracji publicznej, związków zawodowych, przedsiębiorstw i organizacji je zrzeszających, jak i organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele świata nauki. Koordynatorem prac było Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Materiały

Zachęcamy do udostępniania podręcznika
Inauguracja "Przewodnika CSR po bezpiecznym i zrównoważonym środowisku pracy" - strona OPZZ
{"register":{"columns":[]}}